Rregulli i artë që duhet të ndjekësh nëse do të punosh me familjen mbretërore

07/10/2019 - 17:02

Të punosh për familjen mbretërore angleze dhe të kalosh ditët me Mbretëreshën mund të jetë puna e ëndrrave për shumë nga ju.

Por si mund të bëhesh pjesë e stafit që punon për familjen mbretërore?

IconStyle shkruan se ish-sekretari i princeshave Beatrice dhe Eugenie, James Upsher, dha disa këshilla në Linkedin dhe një sërë trukesh të vogla për këdo që dëshiron të zërë një pozicion të tillë.

Gjatë katër viteve të tij si asistent dhe sekretar privat, James ndihmoi në organizimin e ditëlindjes së 90-të të Mbretëreshës dhe u përfshi në logjistikë për disa turne të Dukës dhe Dukeshës së Kembrixhit.

Dhe përveç disa këshillave më të përgjithshme, si të mos folurit në letër për kandidaturën tuaj dhe të mos bësh gabime në aplikim, James Upsher shton disa truke të tjera.

Ju duhet të keni një ide të qartë se cilat shtete janë pjesë e Komonuelthit dhe cilat të Mbretërisë së Bashkuar, në cilat territore familja Mbretërore Angleze ka ndikim dhe mbase të nënvizoni përkatësinë e tyre dhe lidhjen e tyre me ato vende.

Por sipas tij, rregulli i artë është: Kurrë mos thuaj: “Unë gjithmonë kam ëndërruar të punoj për familjen mbretërore”.

“Ju duhet të kandidoni vetëm nëse jeni vërtet të kualifikuar për atë pozicion: në interesin e tyre është nëse ti mund të jesh i duhuri për atë që ju nevojitet dhe jo të kujdesen për ëndrrat e fëmijërisë tënde”.

Gjtihashtu duhet të theksojmë respektin e madh për institucionin dhe vlerat e mundshme të përbashkëta me Familjen Mbretërore, por këtë duhet ta bëjmë mirë duke mos përfunduar në mesin e shumë prej tyre kandidaturave që hidhen poshtë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Prej shumë kohësh, alarmi i zgjimit nuk është më ora në dhomën tonë por telefoni, pasi tek e fundit ke mundësi të vësh edhe një muzikë të

Këto shenja ndoshta abuzojnë pak me këmgënguljen, por është natyra e tyre.

Lëkundjet sizmike që u regjistruan këtë verë në shtetin amerikan që njihet për tërmete, Kaliforninë, bënë më tepër se thjesht të shkundni

Nëse i përkisni shenjës së Dashit, armiku juaj është Akrepi

Që kur u bë pjesë e familjes mbretërore, Meghan Markle nuk i ka mirë marrëdhëniet me mediat.

Si ka qenë qyteti i bukur bregdetar i Durrësit në fillim të shek XX...

29-vjeçari Cody Gregg, i ri u dënua me 15 vite burg për posedim kokaine.

Ky 7-vjeçar ka një gjendje të rrallë dhe shtrohet në spital gjatë dimrit sepse i ftohti i shkakton një reagim alergjik.

Erisa Zyka nga Brukseli: Dhe një gjë të vogël sa për humor.