Sheiku denoncon tri gratë: Nuk më lejuan të martohem me një tjetër

11/10/2018 - 12:17

Një sheik ka denoncuar tre bashkëshortet e tij të ligjshme pasi nuk e lejuan të martohej me një tjetër. Sheiku maroken, Mohamed Fizazi, 67 vjeç, ndonëse nuk donte të bënte deklarata, përmes avokatit të tij konfirmoi se kishte çuar në gjykatë një çështje familjare.

Ligji maroken përcakton se një burrë ka të drejtë të martohet me katër gra, me kusht që të marrë pëlqimin e bashkëshorteve. Por kjo gjë ka shkaktuar konflikte në çift dhe raste të shumta të divocit pasi gratë kanë refuzuar të ndajnë me të tjera burrin e tyre.

67-vjeçari është dënuar në vitin 2003 me 30 vite burg për militantizmin radikal islamik por në vitin 2011 u fal nga Mbreti Mohamed VI së bashku me disa bashkëbesimtarë, duke u bërë në nga ajo kohë një mbrojtës i zjarrtë i monarkisë.

Që pas lirimit të tij në vitin 2011, ai është bërë një personalitet shumë mediatik për mëllefin e tij kundër ateistëve, liberalëve dhe të gjithë atyre që nuk pajtohen me mendimet e tij ultra-konservatore.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nga 1 janari do të nisë transmetimin një serial i zhanrit komedi në platformën dixhitale ‘Tring’.

Para pak ditësh, u përhap me shpejtësi lajmi se dy kushërirat Beatrix Ramosaj dhe Anxhelina Hadërgjonaj, nuk flasin me njëra-tjetrën pas

Një grua 53-vjeçare nga Kina u trondit kur u zgjua në mëngjes dhe pa që tetë gishta të duarve kishin marrë ngjyrë të zezë.

23-vjeçari rumun, Kosmin Birlan, i ka surprizuar të gjithë me historinë e tij, teksa vendosi të hiqte dorë nga futbolli, për t’iu përkush

Instagram është kthyer në rrjetin social më të përdorur nga yjet e famshëm botërorë.

Prej 14 ditësh kryefjala e vendit është protesta e studentëve dhe kërkesat që ata i kanë parashtruar kryeministrit Edi Rama.

Një fëmijë i lindur para kohe dhe që ishte sa ora e të atit 24 javë më parë ka ndërruar jetë tragjikisht në krahët e së ëmës.

Kalimtarët u shtynë të mblidhnin kartëmonedhat që po fluturonin nga një ndërtesë.

Jo të gjithë qytetarët e kanë humbur kënaqësinë që të jep një kartolinë urimi, si për dërguesin ashtu edhe për marrësin per festat e fund

Të jesh një pjesëtar i familjes mbretërore duhet të jetë paksa e ndërlikuar sidomos gjatë festave të fundvitit.