Shenjat paralajmëruese që tregojnë se keni pranë një person të lig

09/09/2019 - 14:07

Njerëzit pëlqejnë të mendojnë se e njohin të keqen në të gjitha format e saj, për fat të keq nuk është kështu, sepse egërsia është shumë më inteligjente dhe pëlqen të fshihet mirë. Dëshira jonë për të gjetur mirësi te çdo person nuk është e rëndësishme, pasi do të jetë gjithmonë dikush i gatshëm të luajë ndonjë letër për të dëmtuar pjesën tjetër të njerëzve.

Një person i lig pëlqen të jetë mizor, nëse e mbani pranë, ai është i gatshëm t’ju përdorë, manipulojë dhe pastaj t’ju largojë pa u menduar dy herë, sikur të ishit mbeturina. Më e keqja është se natyra jonë për të parë të mirën tek të gjithë, shpesh mund të na bëjë të verbër ndaj së keqes përreth nesh.

Pra, si duhet të silleni për të qëndruar të sigurt? Si ta njihni ligësinë? Këto 12 shenja paralajmëruese do t’ju tregojnë nëse një person është i lig.

Mohon realitetin

E vërteta, që ju e njihni si të tillë, nuk është diçka me të cilën një person i lig do të pajtohet. Ju njihni një të vërtetë ndryshe nga e tija dhe kurrë nuk do të pajtoheni me realitetin.

Manipulon faktet

Sekreti i tij qëndron në aftësinë për të shtrembëruar gjithçka, domethënë gjithçka që vjen ndërmjet tij dhe qëllimeve të tij. Është i gatshëm t’i heqë gjërat jashtë kontekstit, t’i ngjisë ato në diçka tjetër për të krijuar fakte alternative që përputhen me qëllimin e tij.

Gënjen

Nëse ka ndjenjën se natyra e tij e vërtetë do të zbulohet, është i gatshëm të mohojë edhe para provave. Ai kurrë nuk do të pranojë që ju gënjeu dhe do t’ju bëjë të ndjeheni fajtorë që menduat disa “gjëra të këqija” për të.

Person mashtrues

Nëse e gjykon si të përshtatshëm, ai do të përpiqet t’ju frikësojë, t’ju bëjë të prekshëm dhe të paaftë. Ai di si të zgjedhë fjalët e duhura për të ngjallur ndonjë emocion që ka për qëllim t’ju dëmtojë. Në fund, ju do të besoni atë që ai thotë. Mund të krijojë lehtë armiq në mendjen tuaj. Do t’ju bëjë të besoni se keni gabuar të gjithë, fjalët janë arma e tij dhe ai di ta përdorë mirë.

Gënjen vazhdimisht

Forma e tij e “sinqeritetit” është e mbyllur në gënjeshtra të veshura me argjend. Gënjeshtra është mënyra e tij e të shprehurit. Ai e bën atë për të fituar diçka ose thjesht për kënaqësinë e mashtrimit të të tjerëve. Dhe sa herë të zbuloni gënjeshtrat e tij, ai do t’ju tregojë 10 të tjera për të mbuluar ato që keni gjetur.

Të pakuptueshëm

Ai nuk interesohet për njerëzit që shkatërroi, ai i sheh si gurë në lojën e tij dhe dëshiron të jetë më i mirë se ata. Nëse ai identifikon të mirën tek ju, ai do ta përdorë atë në favor të tij dhe ndërkohë do t’ju trajtojë si mbeturinë. Dhe e bën këtë edhe sepse gëzon me dhimbjen e të tjerëve.

Shmang përgjegjësinë

Një person i lig nuk ka një busull morale. Ai bën atë që dëshiron dhe nuk do të ndihet kurrë përgjegjës për dhimbjen që ka shkaktuar.

Manipulues

Ai është një mjeshtër i vërtetë i artit të manipulimit. Gjithmonë është 10 hapa para dhe i njeh mirë rregullat. Nëse dëshiron, ai do t’ju bëjë të ndjeheni budalla, ai do t’ju bëjë të bëni punën e tij dhe të merrni kredi për të.

Përfitues

Nëse ky person ju vjen në ndihmë, dijeni që ai e bëri atë për një qëllim që në fund të fundit e përfshin atë. Përndryshe ai do të qëndrojë larg derisa gjërat të shkojnë mirë dhe të zhduket kur ato shkojnë keq. Mos prisni mbështetje prej tij.

Hajdut të kohës

Nëse e dini që keni një lloj afati ose ngjarje të tjera të rëndësishme me njerëz afër jush dhe familjen tuaj, do të humbni kohën e duhur. Ai nuk dëshiron që ju të jeni më mirë se ai në asnjë mënyrë. E di saktësisht se kur të shfaqet dhe të prish planet tuaja. Në fund, ai veshë një fytyrë të shqetësuar dhe do t’ju shikojë të humbni kokën ndërsa gjërat fillojnë të bien. Koha është një burim shumë i rëndësishëm dhe është i vetëdijshëm për të.

Bën jetë të dyfishtë

Një person i tillë kurrë nuk do zbulojë jetën e tij të vërtetë për ju. Është e pamundur të njohësh thelbin e tij të vërtetë.

Maniak të kontrollit

E fundit nga shenjat paralajmëruese. Sigurisht, për të mbajtur gjithçka bashkë duhet të ketë një kontroll të plotë të situatës. Ai bëhet lehtësisht posesiv nëse vëren se dikush tjetër po përpiqet të fitojë besimin tuaj. Të gjithë mund të kenë një ose disa nga këto karakteristika. Sidoqoftë, nëse i hasni ato së bashku duhet të dini që keni të bëni me një person të lig. Mos prisni që ai të ndryshojë për ju, sepse kjo nuk do të thotë asgjë. Dhe nëse e doni veten mjaftueshëm, duhet të hiqni qafe kontrollin dhe manipulimet e tij.

Vazhdoni të jetoni jetën tuaj të rrethuar nga njerëz të mirëfilltë dhe të sinqertë. Askush nuk është perfekt dhe nëse dikush po përpiqet të duket perfekt, ai ka diçka për të fshehur. Jini më të vetëdijshëm për ata që janë rreth jush dhe largoni njerëzit toksikë dhe të këqij. /Revista psikologjia

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Prej 7 vitesh, këngëtarja e njohur Rozana Radi po shijon lidhjen e saj të dashurisë, ndonese asnjehere nuk eshte prononcuar per kete fakt

Një ish-Miss SHBA e kthyer së fundmi në mundëse profesioniste ka rrahur mizorisht ish-të dashurin e saj me zinxhirin e qenit.

Aktorja amerikane Olivia Munn, ka ndarë një sekret intim me publikun.

Organizata Botërore e Shëndetit dhe shumë ekspertë të Shëndetësisë, e kanë vlerësuar vendosjen e maskës mbrojtëse si mjetin kryesor të fr

Aktorja e njohur Hymejra Akbaj ka humbur djalin e saj në moshën 47 vjeç. Ajo e ka gjetur të birin të vdekur në shtëpi si pasojë e një sul

Universiteti Durham në Mbretërinë e Bashkuar po kërkon vullnetarë që do të jenë pjesë e një eksperimenti për COVID-19, e cila do të zbulo

Raporti i Princ Harry-t me mbretëreshën Elizabeth ka ngjallur përherë shumë diskutime në rrjetet sociale nga ndjekësit e pallatit mbretër

Studiuesit e Universitetit të Kalifornisë, San Francisko, kanë shpikur një spraj hundësh me antitrupa sintetikë, të cilët besojnë se do t

Bashkia e Durrësit në bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor do të organizojë nesër në qytetin breg

Pavarësisht pandemisë së koronavirusit, turistët e huaj vijojnë të zgjedhin qytetin bregdetar të Durrësit për të kaluar pushimet.