Shfaqet “Hëna blu”, fenomeni që përsëritet njëherë në 3 vite

19/05/2019 - 15:15

Hëna e plotë e majit njihet zakonisht si hëna e luleve për shkak të të gjitha lulëzimeve këtë muaj. Këtë vit ajo përkon me një dukuri të rrallë: një hënë blu.

Natyrisht, hëna e së shtunës nuk ishte në të vërtetë blu. Dhe arsyeja për emrin është pak konfuze.

Një hënë blu është e dyta e dy hënave të plota në një muaj, por gjithashtu mund të jetë e treta e katër hënave të plota gjatë një stine të vetme. Në këtë rast, është e treta e katër hënave të plota këtë pranverë. Këto nuk ndodhin aq shpesh sa dy hëna të plota në një muaj.

“Emri” Blue Moon “nuk ka të bëjë me ngjyrën e Hënës,” shkruante Gianluca Masi, astrofizik dhe drejtor i projektit të teleskopit virtual në Romë, në një email. “Çdo dy deri në tre vjet ne kemi 13 Hënë të plotë brenda një viti. Në këtë mënyrë, ne mund të kemi katër hëna të plota gjatë një sezoni të caktuar ose dy hëna të plota në një muaj të caktuar”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Christine Sillman dhe vajza e saj, Tonya prenotuan në një hotel me katër yje për pushimet e verës, por u shokuan nga ajo çfarë gjetën.

Sipas një studimi të sapopublikuar, një numër i konsiderueshëm i fëmijëve nën moshën 5-vjeçare janë dëmtuar nga produktet kozmetike.

Një delfin ka sjellë në jetë të voglin e saj në bregun e Gjirit të Lalëzit.

Viti i parë i martesës mund të jetë po aq ngazëllues dhe rraskapitës.

Tragjedi pas tragjedie, historia e Bardhës i ngjan një filmi të frikshëm.

Kur vjen fjala tek aktorët e famshëm, modelet, këngëtarët etj, të gjithë janë të magjishëm përpara kamerave.

Urinimi i një burri nga një urë në Berlin të Gjermanisë ka shkaktuar disa të plagosur, sipas një autoriteteve gjermane.

Kompania ajrore meksikane "Volaris" ka nisur një program të quajtur "Ribashkimi familjeve" dhe po ofron bileta 1 dollarëshe për pasagjerë

Reme Lala është deputetja e Dibrës, e cila asokohe bënte fushatë për llogari të PDIU-së.