Shfaqet “Hëna blu”, fenomeni që përsëritet njëherë në 3 vite

19/05/2019 - 15:15

Hëna e plotë e majit njihet zakonisht si hëna e luleve për shkak të të gjitha lulëzimeve këtë muaj. Këtë vit ajo përkon me një dukuri të rrallë: një hënë blu.

Natyrisht, hëna e së shtunës nuk ishte në të vërtetë blu. Dhe arsyeja për emrin është pak konfuze.

Një hënë blu është e dyta e dy hënave të plota në një muaj, por gjithashtu mund të jetë e treta e katër hënave të plota gjatë një stine të vetme. Në këtë rast, është e treta e katër hënave të plota këtë pranverë. Këto nuk ndodhin aq shpesh sa dy hëna të plota në një muaj.

“Emri” Blue Moon “nuk ka të bëjë me ngjyrën e Hënës,” shkruante Gianluca Masi, astrofizik dhe drejtor i projektit të teleskopit virtual në Romë, në një email. “Çdo dy deri në tre vjet ne kemi 13 Hënë të plotë brenda një viti. Në këtë mënyrë, ne mund të kemi katër hëna të plota gjatë një sezoni të caktuar ose dy hëna të plota në një muaj të caktuar”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gazetari Blendi Fevziu ka rrëfyer eksperiencën e tij si pedagog 15 vite më parë, duke treguar për herë të parë se çfarë e detyroi të heqë

1. Mesatarisht ne shohim 5 deri në 7 ëndrra gjatë një nate, të cilat në total zgjasin 2 orë.

Të përzierat e shpeshta në fillim të shtatzënisë i bëjnë mirë nënës së ardhshme

Disa shenja janë më të prirura të tradhtojnë krahasuar me disa të tjera.

Vrasësja seksi e El Chapo-s, Claudia Ochoa Felix, është gjetur e vdekur në rrethana misterioze.

Planeti i zbuluar kohët e fundit nga Nasa, i ngjashëm me tokën quhet Kepler- 452B dhe ndodhet jashtë sistemit tonë diellor.