Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Shkencëtarët: Covid-19 mund të përkeqësojë dëgjimin e pacientit

02/08/2020 - 09:43

Më shumë se 1 në 10 pacientë me koronavirus të pranuar në një spital të Mançesterit, kanë raportuan një përkeqësim në dëgjimin e tyre, tetë javë pas shërimit, ka zbuluar një studim.

Shkencëtarët thonë se ekziston një nevojë urgjente për të hetuar efektet akute dhe të përkohshme të COVID-19 në dëgjimin dhe sistemin audiovestibular.

121 pacientë të cilët janë shëruar nga Covid-19, që janë kuruar në spitalin Wythenshawe, pjesë e Fondacionit NHS University University të Mançesterit, morën pjesë në një studim telefonik.

Kur u pyetën për efektet që mund të kenë pasur nga Covid-19, 16 prej tyre (13.2%) u shprehën se dëgjimi i tyre ishte përkeqësuar.

Tetë njerëz raportuan një përkeqësim në dëgjimin e tyre dhe tetë të tjerë treguan se po ndjenin një tingull të çuditshëm në vesh që nuk shkaktohet nga një burim i jashtëm.

Kevin Munro, profesor i audiologjisë në Universitetin e Mançesterit dhe NIHR Qendra e Kërkimeve Biomjekësore e Mançesterit, është shprehur: “Ne tashmë e dimë se viruset si fruthi, shyta dhe meningjiti mund të shkaktojnë humbje të dëgjimit dhe koronaviruset mund të dëmtojnë nervat që dërgojnë informacion në tru.

Është e mundur, në teori, që COVID-19 mund të shkaktojë probleme në sistemin e dëgjimit, përfshirë edhe në veshin e mesëm”.

“Dëmtimi i dëgjimit mund të vijë nga stresi dhe ankthi, përfshirë përdorimin e maskave të fytyrës që e vështirësojnë komunikimin, medikamente të përdorura për trajtimin e COVID-19 që mund të dëmtojnë veshin, ose faktorë të tjerë që lidhen me të qenit i sëmurë në mënyrë kritike.

Kjo është arsyeja pse ne besojmë se ka nevojë urgjente për studime me cilësi të lartë për të hetuar efektet akute dhe të përkohshme të COVID-19 në dëgjimin dhe sistemin audiovestibular”, janë shprehur studiuesit.

Studimi u krye nga audiologët e Universitetit të Mançesterit, i mbështetur nga Qendra e Kërkimeve Biomjekësore e Manastirit NIHR.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një skicë e vogël e një ariu e vizituar nga Leonardo da Vinci pritet të shitet në ankand me vlerën mbi 16 milionë dollarë.

Lëkura e thatë nuk është problem vetëm gjatë dimrit.

Divorci i njoftuar ditët e fundit nga Bill dhe Melinda Gates ishte menduar prej disa kohësh.

Sjellja e çuditshme e kafshëve është studiuar për gjenerata me radhë, një prej të cilave besohet se është një shqisë e aftë për të parash

Pak minuta më parë është bërë publik lajmi se këngëtarja Tuna është bërë nënë për herë të dytë.

Një grua denoncoi në mediat amerikane se është rrëmbyer nga alienët më shumë se 52 herë në jetën e saj dhe thotë se ka prova të shenjave

Kur bëhet fjalë për vlerësimin e shenjave më të besueshme të zodiakut, duhet të merrni parasysh disa pyetje.

Kantautori i njohur Bojken Lako dhe këngëtarja Semi Jaupaj i kanë dhënë fund lidhjes së tyre disavjeçare.

Ndjekësit e familjes mbretërore në rrjete sociale e patën të pamundur të mos vinin re se princi Charles, në postimin ku uronte nipin për

Elon Musk pranoi për herë të parë se ka sindromën Asperger teksa nisi të prezantonte shfaqjen “Saturday Night Live”. Gjatë monologut të h