Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Shkencëtarët zbulojnë gjurmë akullnajash në Mars

04/05/2021 - 22:32

Në planetin Mars dyshohet se ka shtresa akullit të mbuluara nga shkëmbinj. Një konstatim i tillë është zbuluar nga shkencëtarët përmes mikroskopit të vendosur në ultësirën veriore të planetit.

Forma të çuditshme u gjetën në një fushë të sheshtë të njohur si Arcadia Planitia, të cilat kanë një ngjashmëri të jashtëzakonshme me rrjedhat e akullit në Antarktik, sipas një studimi të ri.

Nëse vërtet janë akullnaja, është e sigurt që shumë prej misioneve të ardhshme në Mars do të synojnë në këtë pikë  SpaceX dhe NASA tashmë kanë treguar interes, pasi është një fushë plotësisht e sheshtë, ideale për zbarkimin e anijeve kozmike.

Nëse ka edhe akull, i cili nuk është shumë i thellë nën sipërfaqen e fushës, astronautët mund të kenë në dispozicion një burim uji.

“Është e jashtëzakonshme që këto karakteristika të ngjashme me rrjedhën janë në tokë” , tha udhëheqësi i studimit Shannon Hibbard, student doktorature në Universitetin e Ontario Perëndimore në Kanada.

“Ka indikacione të rëndësishme dhe disa që kjo është një zonë e pasur me akull, por ne nuk kemi një hartë topografike për tiparet e valëzuara,” vazhdoi ai.

Rrjedhat e valëzuara të identifikuara janë një mister i madh, pasi toka nuk është aq e pjerrët sa të justifikojë lëvizjen e akullit. Analizat e kryera konfirmuan se këto karakteristika i referohen akullnajave. Sidoqoftë, Hibbard pranon se nuk është e qartë nëse uji ka ekzistuar dikur apo ekziston ende në shtresat nëntokësore të planetit të kuq.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ermal Mamaqi është tani edhe një producent i njohur filmash dhe këtë e tregon suksesi i dy filmave të fundit “Dy gisht mjaltë” dhe “I lov

Ditën e sotme, Tea Trifoni ishte e ftuar në “E diell”, krah çiftit Melisa-Andi dhe sigurisht nuk ka shpëtuar pa folur për ta.

Xhaketa e stilit ushtarak, e veshur nga këngëtarja amerikane Janet Jackson gjatë turneut Rhythm Nation 1990, u shit në ankand në Beverly

“Instagrami” sot është kthyer në një biznes shumë fitimprurës për njerëzit e njohur të ekranit. Ka nga ata personazhe që ende paguhen me

Greg Rama, djali i kryeministrit Edi Rama është parë në shkallët e stadiumit, i shoqëruar nga një vajze brune.

Floriana Garo, zëdhënëse e fushatës së PD-së, ka folur për herë të parë për rezultatin e zgjedhjeve të 25 prillit.

Shenja zodiakale nën të cilën kemi lindur zbulon gjithashtu se ndaj cilave mëkate jemi më të prirur të dorëzohemi.

Dashi

Dy vëllezërit Duka, Agron dhe Armand, kanë pozuar në shoqërinë e njëri-tjetrit, ndërsa konsumojnë një gotë verë të kuqe. 

Tabloja "Gruaja e ulur pranë dritares" e Pablo Picassos u shit sot 103,4 milionë dollarë gjatë ankandit të organizuar te Christie's, në N

Seriali i famshëm “Friends” do të rikthehet në HBO Max më 27 maj.