Shkencëtarët zbulojnë se si të ngadalësojnë plakjen biologjike

12/09/2019 - 19:17

Ndërsa u përpoqën të rigjeneronin gjëndrën timus, studiuesit e Universitetit të Kalifornisë Los Anxhelos mund të kenë gjetur një zgjidhje që mund të ngadalësojë procesin e plakjes dhe madje ta kthejë atë, konfirmon një studim i ri.

Si pjesë e një studimi në Kaliforni, shkencëtarët testuan një koktej prej tre ilaçesh të zakonshme – hormonet e rritjes dhe dy ilaçe të diabetit – për të stimuluar rigjenerimin e gjëndrës timus gjatë një viti.

Sidoqoftë, sipas një studimi të botuar në revistën Nature, studiuesit zbuluan se pjesëmarrësit humbën mesatarisht 2.5 vjet në “orën epigjenetike” të tyre, siç matet nga analiza gjurmë e gjeneve të një personi.

“Ne prisnim të ngadalësonim orën biologjike, por jo ta kthejmë atë”, tha studiuesi i UCLA Steve Horvath për revistën Nature.

“E gjitha duket një lloj futuriste,” thotë Horvath.

Studiuesit paralajmërojnë se gjetjet janë paraprake, pasi vetëm nëntë pjesëmarrës u përfshinë në studim dhe se studimi nuk përfshin një grup kontrolli, por nëse konfirmohet – ndikimi në kujdesin shëndetësor dhe potenciali për të ndikuar në procesin e plakjes mund të jenë të mëdha, transmeton KosovaPress.

Ora epigjenetike matet me rekordin e ndryshimeve kimike në strukturën e ADN-së së trupit. Qëllimi kryesor i studimit ishte të testonte nëse hormoni i rritjes mund të përdoret për të rikthyer indet në gjëndrën e timusit, gjë që është thelbësore për funksionimin imunitar. Gjëndra pas pubertetit fillon të zvogëlohet.

Studimet e mëparshme kanë treguar se hormoni i rritjes promovon rigjenerimin e timusit, por gjithashtu mund të shkaktojë diabet, kjo është arsyeja pse ilaçet për diabet përfshihen në studimin e fundit.

Shkencëtarët ekzaminuan orët epigjenetike në vullnetarë, duke konkluduar se katër masa të ndryshme të orës epigjenetike të secilit pjesëmarrës ndryshuan ndjeshëm gjatë procesit.

“Kjo tregon se efekti biologjik i trajtimit është i fortë,” tha Horvath.

Gjashtë pjesëmarrës dhanë kampione gjaku gjashtë muaj pas testimit, dhe efekti mbeti i njëjtë, duke e bërë Horvath shumë optimist për studimet e ardhshme.

Testet do të përfshijnë pjesëmarrës të ndryshëm sipas moshës, gjinisë dhe kombësisë, dhe tre ilaçet do të testohen në mënyrë të pavarur për të përcaktuar efektet specifike. /tch

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Fotoja e një vogëlushi nga Kosova është publikuar dje në ekranin gjigand të “Times Square” në New York.

Dashurisë i janë thurur vargjet më të bukura që mund të krijojë mendja e njeriut, vepra arti që kapërcejnë kufijtë e së imagjinueshmes, e

Edhe pse kanë kaluar 10 vite nga vdekja e tij, çështja e Michael Jackson vijon të jetë mjaft e diskutuar në media.

Pak kohë më parë Era Istrefi publikoi bashkëpunimin me reperin rus Sayonara Boy.

Rrudhat janë pjesë e paevitueshme e procesit të plakjes.

Xhejson Bafti, vogëlushi që bëri për vete shqiptarët me të folurën karakteristike, teksa nuk shqiptonte dot shkronjën “k”, ka nisur sot r

Publikimi i fotove nudo të Princeshë Dianës në vitin 1996 krijoi një skandal.

Enti Federal i Mjedisit ka gjetur thuajse te të gjithë fëmijët e kontrolluar mbetje plastike të dëmshme për shëndetin.

Kur je në një lidhje, zënkat janë të pashmangshme, por nëse ato bëhen gjithnjë e më të shpeshta është e natyrshme ta pyesni veten nëse li

Ajo duhej të ishte një nga ditët më të lumtura të familjes në Pensilvani të SHBA-ve, pasi do të martonin vajzën e tyre, por u kthye në nj