Shkrimtari me paralizë celebrale që shkruajti një libër me hundë

22/02/2019 - 11:22

Shkrimtari Josh Barry ka pësuar paralizë celebrale dhe ka kaluar nëntë vitet e fundit duke shkruajtur një libër autobiografi me hundë.

Më parë përdorte kompjutër ose merrte një daktilograf, por më pas kishte vështirësi në lëvizje dhe në të folur. Zgjidhja e tij e fundit ishte tastiera e një iPad-i, të cilin e shtypte me hundë në mënyrë që të ishte më kreativ.

Josh është nga East Cowes që aktualisht punon si gazetar i pavarur dhe drejton një faqe argëtuese ku ka intervistuar persona të famshëm si Sir Ian Botham dhe Jeremy Kylie.

Shkrimtari zgjodhi të tregojë historinë e tij për të rritur ndërgjegjësimin e njerëzve të tjerë, të cilët ndonëse janë ndryshe, mund të arrijnë ëndrrat dhe aspiratat e tyre.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Duke filluar nga dita e nesërme do të hymë zyrtarisht në shenjën e Dashit, një nga shenjat më të forta, punëtore dhe krenare të të gjithë

Priyanka Chopra dhe Nick Jonas janë ndër çiftet e showbizit botëror që adhurohen nga publiku dhe ata do mbahen mend gjatë për ceremonitë

Raportit 2019 i Lumturisë në botë i mbështetur nga Organizata e Kombeve të Bashkuara e rendit Shqipërinë afër fundit të listës së 156 ven

Cristiano Ronaldo ka hapur një biznes të ri, një klinikë për transplantimin e flokëve, që do të jetë një tjetër burim të ardhurash për yl

Kourtney Kardashian i ka vjedhur vëmendjen motrave të saj me fotografinë e fundit që ka publikuar në Instagram.

Një 5-vjeçar është shpëtuar 24 orë pasi humbi në shkretëtirë në Argjentinën perëndimore.

Një krater apokaliptik, i mbiquajtur “dera e ferrit” dhe që digjet prej 40 vjetësh është filmuar me dron.

Një 19-vjeçare është rrahur brutalisht nga dy femra në një park. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e së dielës në Matherwell, Skoci.

Një stuhi e frikshme përfshiu pjesën jugore të Kinës këtë të martë, me kokrra breshëri që thuhet se ishin aq të mëdha sa një vezë.

Një 26-vjeçare amerikane, e cila deri para pak kohësh ishte e pastrehë, jeton tashmë mes luksit falë burrave të pasur që i bëjnë dhurata