Shpërthimi i tmerrshëm në Bejrut/ Fotoja e infermieres që shpëtoi 3 foshnje bën xhiron e rrjetit

05/08/2020 - 19:55

Fotoreporteri Bilal Jawich ishte në shtëpinë e tij, në periferi të Bejrutit kur një shpërthim, i cili ka lënë të paktën deri tani mbi 100 të vdekur dhe mijëra të plagosur, tronditi kryeqytetin libanez.

"Unë ndoqa ngjarjen derisa arrita në portin e Bejrutit," i tha ai CNN, duke shpjeguar se "intuita profesionale" e çoi në spitalin Al Roum, në Ashrafieh të Bejrutit.

Zona ishte shkatërruar tërësisht nga shpërthimi.

Ajo që vuri re atje ishte edhe më e jashtëzakonshme. "U mrekullova kur pashë infermieren duke mbajtur tre fëmijë të porsalindur," – tha Jawich. – "Vura re qetësinë e infermieres, e cila doli në ballkon për të parë se çfarë kishte ndodhur. Disa njerëz të vdekur dhe të plagosur shtriheshi afër tyre", tha ai.

Jawich tha se mësoi më vonë se infermierja ndodhej në repartin e maternitetit kur ndodhi shpërthimi. Ajo u fut në dhomën e tyre dhe "u gjet duke mbajtur në krahë tre fëmijët, për t’i shpëtuar".

Jo të gjithë në atë spital ishin me fat. George Saad, drejtor i urgjencës, i tha CNN se 12 pacientë, dy vizitorë dhe katër infermierë vdiqën në katastofën e djeshme, ndërsa dy janë në gjendje kritike. Rreth 80% e spitalit është dëmtuar, së bashku me 50% të pajisjeve.

"Katër spitale janë jashtë shërbimit pas shpërthimit", – tha ministri i Shëndetësisë në Liban.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti është sërish në pritje të ëmbël.

Faqja e Wikipedias që i kushtohet akuzave të abuzimit seksual kundër Donald Trump sapo është pasuruar me një viktimë të re.

Një ciklon mesdhetar, i njohur gjithashtu si Medicane dhe i quajtur “Cassilda” po kalon detin Jon dhe mund të ndikojë në brigjet e Greqis

“Jeta fillon vërtet në të 40-at. Deri atëherë, ti je thjesht duke bërë kërkime”. – Carl Jung

Ditën e sotme, dhjetëra personazhe të njohur të shoëbizit të huaj kanë ç’aktiviziuar llogaritë e tyre në rrjete sociale. 

Tradhtia ngelet një ndër problemet më të mëdha të çifteve, duke u bërë shpeshherë shkak dhe për ndarjen e çifteve!

Të rinjtë britanikë sistematikisht kanë injoruar masat e dhëna nga autoritetet per Covid-19 e kjo u pa edhe së fundmi, në festën e shthur

Edhe pse ky zakon mund të jetë i lidhur me pozicionin gjatë të cilit flinim kur ishim në barkun e nënës, nuk ka të bëjë me fëmijërinë gji

Koha e tepërt e kaluar para ekranit është një ndër problemet kryesore ditët e sotme.  Ju kaloni një numër të mirë orësh duek parë ekranin