Shprehjet tipike që përdor një shqiptar që e kalon gjithë ditën në kafene

20/04/2018 - 14:58

Qëndrimi me orë të zgjatura nëpër kafene është kthyer në diçka të zakonshme për shqiptarët. Ndërkohë që në vendet e tjera pirja e kafes është një nevojë dhe qëndrimi në kafene nuk zgjat më shumë se 5 minuta, në Shqipëri ndodh e kundërta.

Pirja e kafes është një mënyrë e mirë për të shtyrë kohën dhe për të bërë disa biseda të stërzgjatura me miqtë, ose edhe thjesht të rrish duke lundruar në internet falë wifi-së falas që ofron lokali.

Me një kafe përpara në lokalet e Shqipërisë mund të kalosh sa orë të duash dhe nuk është aspak e pazakontë, pasi për shumë njerëz është mënyra më pak e kushtueshme për të kaluar kohën e lirë.  

Ndërmjet shumë shprehjeve tipike që përdor një shqiptar që e kalon një pjesë të mirë të ditës nëpër kafene, revista class ka përzgjedhur disa:

-Nuk shtyhet

-S'ke ç'bën fare

-U trashëm

-Nuk ka punë

-Nuk gjetëm ndonjë punë

-Nuk bëhet ky vend

-Ç'të bëj tjetër unë, pa punë jam

-Na iku dita kot

-Nuk u shtyka këtu, po sikur të ikim te ajo kafja tjetër

- Ku do ta pijmë mbasdite (ndërkohë që nuk është ngritur akoma nga kafja)

-Paguaj unë, mos e diskuto (edhe pse mund të jetë keq nga lekët)

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një turist britanik, David Humphries, i cili ndodhej për pushime në Egjipt, ka humbur jetën, pasi është ndjerë keq në pishinën e resortit

E teksa bota mbarë respekton në 20 Tetor Natën e Hënës, Kina mendon përtej saj.

Është munduar që shpeshherë ta mbajë familjen e tij larg mediave dhe fotove në rrjete sociale, por siç duket këtë herë kryeministri Edi R

Arrestimi i Arkimed Lushaj ku shihej gati nudo në një dhomë hoteli, i mbuluar vetëm me çarçaf bëri xhiron e mediave.

Ndërkohë që Sali dhe Shpresa Lushaj, prindërit e këngëtarit Arkimed Lushaj që u arrestua pak ditë më parë, kanë qenë sot të ftuar në emis

Ëndrra e çdo femre është që të duket e re në çdo moshë, por një nënë e tre fëmijëve duket se e ka realizuar këtë dëshirë.

Një aksidenti i pazakontë është regjistruar të enjten rreth orës 18:30 në fshatin e vogël të Gütersloh në Gjermaninë Perëndimore.

Aurenc Bebja/ Publikohet letra e lamtumires se Princ Vidit drejtuar shqitareve para se ai të largohej nga porti i Durrësit.

Kryeministri Edi Rama ishte sot i ftuar në “Zonë e Lirë”.

Në fillim-vitet ’90, kompania SOE paraqiti planin ambicioz për ndërtimin e kompleksit “Dionisos”, në Sitia, Kretë.