Si e përmirëson cilësinë e flokëve çokollata e zezë

26/05/2020 - 08:22

Studime të ndryshme tregojnë se çokollata e zezë ndihmon në përmirësimin e cilësisë së flokëve dhe parandalon rënien e tyre.

Një hulumtim i kryer tregoi disa rezultate interesante që lidhen me  përdorimin e çokollatës së zezë dhe rritjen e flokëve. Meqenëse është e pasur me kakao, ajo përmban një përbërës që ndikon në rritjen e flokëve.

Gjithashtu ndihmon edhe në rritjen e volumit të tyre, falë disa mineraleve të pasura që gjenden në të, që shkaktojnë rritjen e qelizave, duke rezultuar në rritjen më të mirë të flokëve.

Rekomandohet që për flokët e dobët dhe pa jetë, të përdorni një maskë me çokollatë të zezë. Përzieni pak çokollatë të zezë me mjaltë dhe kos. Aplikojeni këtë maskë në flokët tuaj, e lini për gjysmë ore dhe më pas e lani. Do të habiteni kur të shihni që flokët tuaj do jenë të butë dhe me shkëlqim.

Nëse flokët janë të thatë, përzieni pak çokollatë të zezë me vaj kokosi. Masën që krijohet e aplikoni në flokë dhe mbajeni për një orë. Më pas lani flokët me ujë të vakët dhe do të shihni menjëherë ndryshimin.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një grua në Britaninë e Madhe, thotë se ende i ushqen vajzat e saj me qumësht gjiri, pavarësisht faktit se ato janë respektivisht, katër

Mëngjesin e 6 korrikut, në moshën 92-vjeçare, u shua kompozitori i njohur italian, Ennio Morricone.

Meghan Markle dhe Princ Harry mbyllën zyrtarisht fondacionin e tyre ‘SussexRoyal’ duke paraqitur dokumentat e tyre në Londër.

Vdes në moshën 92-vjeçare kompozitori dhe dirigjenti i orkestrës italiane Ennio Morricone.

Yndyra e flokëve mund të jetë një problem i madh nëse nuk tregohet kujdesi i duhur.

Është vetëm 12 vjeçe dhe ka fituar një listë të gjatë çmimesh të ndryshme falë zërit të saj të bukur.

Përkundër besimit që kemi thuajse të gjithë, lëkura e thatë nuk është vetëm problem gjatë dimrit.

Ka rezultuar pozitive me Covid-19 Kimberly Guilfoyle, e fejuara e Donald Trump Jr, e cila është edhe pjesë e stafit të fushatës për rizgj

Rishfaqja e një zogu që mendohej se u zhduk para 100 mijë vitesh ka tronditur shkencëtarët.