Si ndihmon hudhra në trajtimin e zbokthit

05/08/2020 - 14:10

Hudhra njihet gjerësisht për përfitimet e mëdha shëndetësore. Ajo ka veti terapeutike dhe shëruese dhe siguron mbrojtje nga sëmundjet inflamatore, infeksionet bakteriale dhe problemet kardiovaskulare.

Hudhra është e pasur me antioksidantë dhe ndihmon në trajtimin e problemeve  të lëkurës si zbokthi, i cili është një problem i zakonshëm, që prek të rinjtë dhe të moshuarit në të gjithë globin.

Zbokthi shkakton kruajtje dhe skuqje të lëkurës së kokës. Ai është gjithashtu përgjegjës për humbjen e flokëve dhe infeksionin e rëndë të lëkurës.

Por sipas ekspertëve, hudhra është zgjidhja ideale për eliminimin e zbokthit. Mund të konsumoni çdo ditë hudhër ose të aplikoni lëngun e tij në lëkurën e kokës.

Hudhra përmban antioksidantë dhe fitonutrientë që përmirësojnë imunitetin dhe parandalojnë shfaqjen e infeksioneve të lëkurës, së bashku me probleme të tjera shëndetësore. Aplikimi i hudhrës në lëkurën e kokës mund të përmirësojë rrjedhën e gjakut dhe forcon rrënjën e tyre. Gjithashtu, lëngu i hudhrës parandalon rënien e flokëve dhe i bën ato të duken me shkëlqim dhe të trashë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti është sërish në pritje të ëmbël.

Faqja e Wikipedias që i kushtohet akuzave të abuzimit seksual kundër Donald Trump sapo është pasuruar me një viktimë të re.

Një ciklon mesdhetar, i njohur gjithashtu si Medicane dhe i quajtur “Cassilda” po kalon detin Jon dhe mund të ndikojë në brigjet e Greqis

“Jeta fillon vërtet në të 40-at. Deri atëherë, ti je thjesht duke bërë kërkime”. – Carl Jung

Ditën e sotme, dhjetëra personazhe të njohur të shoëbizit të huaj kanë ç’aktiviziuar llogaritë e tyre në rrjete sociale. 

Tradhtia ngelet një ndër problemet më të mëdha të çifteve, duke u bërë shpeshherë shkak dhe për ndarjen e çifteve!

Të rinjtë britanikë sistematikisht kanë injoruar masat e dhëna nga autoritetet per Covid-19 e kjo u pa edhe së fundmi, në festën e shthur

Edhe pse ky zakon mund të jetë i lidhur me pozicionin gjatë të cilit flinim kur ishim në barkun e nënës, nuk ka të bëjë me fëmijërinë gji

Koha e tepërt e kaluar para ekranit është një ndër problemet kryesore ditët e sotme.  Ju kaloni një numër të mirë orësh duek parë ekranin