Si ndikon sporti tek fëmijët

26/03/2019 - 10:37

Përfshirja në një skuadër sportive vepron si një antidepresiv për adoleshentët. Janë kërkuesit e universitetit të Washington në St Louis që kanë studiuar rreth 5 mijë fëmijë të moshave nga 9-11 vjeç që ushtroheshin në sport.

Dhe nga ekzaminimet cerebrale të tyre rezulton se zona e ipokampit ka një volum më të madh, por edhe reduktim të depresionit e shqetësimeve të tjera të moshës në krahasim me të tjerët shkruan Klan Plus.

Pra shkenca provon atë që njeriu e ka vërtetuar me eksperiencë. Ata që luajnë në skuadër dhe stërviten në mënyrë të rregullt dhe profesionale shfaqin një ndërveprim më të lartë social, por edhe disiplinë dhe bashkëpunim me të tjerët.

Autorët e studimit shpjegojnë se përfshirja në një grup apo skuadër sportive ndikon në modifikimin pozitiv të strukturës së trurit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Xhensila Myrtezaj dhe Bes Kallaku janë një prej çifteve më të famshme dhe të dashura për publikun shqiptar.

Një vajze të vogël, e cila gjeti një prezervativ të përdorur në ushqimin që kishte blerë në McDonald’s, i është bërë një test STD për të

Mbretëresha e Britanisë së Madhe, Elizabeth, monarkja me jetëgjatësinë më të madhe në botë, ka festuar të dielën 93-vjetorin e lindjes, d

Atëherë kur ëndrrat e Jolandës ishin bërë thuajse realitet, me një bashkëshort që e kishte zgjedhur vetë dhe dy fëmijë si fryt i dashuris

Skeleti i Ivan Klyucharev-it, 31-vjeçarit të zhdukur 2 vjet më parë e që aspironte të ishte iluzionist, u gjet i prangosur pas një peme n

Një diamant i rralë ngjyrë blu është zbuluar në Botswana.

Tani që ka bërë divorcin me partinë e saj, sepse nuk pranoi të dorëzojë mandatin e deputetit, Rudina Hajdari ka marrë përsipër që të bëjë

52-vjeçari Alberto Vazzoler, një ish-dentist nga San Donà di Piave në tetorin e vitit 2016 fshehu paratë te soba pasi nuk i kishte deklar

Pornostarja Anna Ciriani është mes kandidatëve për zgjedhjet në Parlamentin Europian.