Si të largoni yndyrën nga flokët

06/07/2020 - 08:51

Yndyra e flokëve mund të jetë një problem i madh nëse nuk tregohet kujdesi i duhur. Shumë individë pavarësisht maskave dhe produkteve të ndryshme që përdorin, nuk mund të eleminojnë dot yndyrën nga flokët.

Yndyra shpeshherë shkakton tek individë të ndryshëm kruajtje dhe zbokth. Por disa mënyra natyrale mund të ndihmojnë në eleminimin e yndyrës nga flokët.

Lëngu i limonit

Thjesht përdorni pak lëng limoni kur lani flokët. Lëngu i tij i shton një shkëlqim natyral flokëve dhe gjithashtu bën të mundur që lëkura e kokës të jetë e pastër. Limoni ka veti të shkëlqyera edhe për eleminimin e zbokthit.

Maskë me domate

Domatja nuk është vetëm e shkëlqyeshme për lëkurën, por edhe për flokët. Ajo është e aftë të balancojë nivelin e pH të kokës, duke kontrolluar në këtë mënyrë nivelin e yndyrës së flokëve. Ju mund të përgatisni një maskë me domate dhe ta aplikoni në flokë për rezultate më të mira. Lëreni të qëndrojë për 30 minuta dhe më pas e shpëlani me ujë.

Aloe vera

Aloe vera vepron si një ushqyes mjaft i mirë për flokët. Xheli brenda gjetheve të tij ndihmon në rritjen e flokëve. Ju mund ta aplikoni në flokë për 30 minuta dhe më pas ta shpëlani. Ndryshimi do të ndihet menjëherë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Studiuesit e Universitetit të Kalifornisë, San Francisko, kanë shpikur një spraj hundësh me antitrupa sintetikë, të cilët besojnë se do t

Bashkia e Durrësit në bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor do të organizojë nesër në qytetin breg

Pavarësisht pandemisë së koronavirusit, turistët e huaj vijojnë të zgjedhin qytetin bregdetar të Durrësit për të kaluar pushimet.

13 gushti është dita e mëngjarashëve dhe këtë e feston 10% e popullsisë së botës.

Në më pak se 7 muaj, që kur kanë braktisur titujt zyrtarë dhe Mbretërinë e Bashkuar, Harry dhe Meghan ndërrojnë për herë të tretë vendban

Lucky Kelsall, 37 vjeçe, i bëri një premtim burrit të saj që ishte në prag të vdekjes, se me të do të bënte një djalë.

Sipas astrologjisë, këto shenja të horoskopit mund të kenë shoqëri të gjata dhe të jenë besnikë në raportin me njëri-tjetrin, keshtu qe k

Vetëm pak kohë më parë, moderatorja Bora Zemani dhe aktori i humorit, Donald Veshaj vendosën të bënin publike lidhjen e tyre të dashurisë

Dwayne “The Rock” Johnson u emërua aktori më i paguar, për të dytin vit me radhë, shkruan revista Forbes.

Rita Ora ka qenë kryefjalë e statuseve në Twitter për ditë me radhë, pasi 29 vjeçarja është akuzuar për “përvetësim kulturor” dhe “blackf