Si të mbuloni aknet me makeup me 5 hapa

12/07/2020 - 17:37

Të gjitha femrat e dinë që kurrsesi nuk mund të ndodhë që puçrrat, pikat e zeza dhe ato dhjamore të bardha të zhduken brenda natës, por megjithatë të gjitha shpresojnë se një ditë papërsosmëritë e lëkurës do të veniten vetvetvetiu. Derisa kjo gjë të ndodhë po ju tregojë sekretin se si të mbuloni aknet me makeup me këto 5 hapa.

1. Pastroni lëkurën

Sigurohuni që lëkura juaj është e pastër përpara se të aplikoni produktet. Filloni me kremin hidratant dhe prisni disa minuta derisa lëkura ta përthithë plotësisht.

2. Filloni me primerin

Ky është një produkt i cili vendoset përpara fondatinës dhe bën të mundur që kremi pudër të qëndrojë në lëkurë gjatë gjithë ditës.

3. Produkti i tretë është concealer-i

Një shtresë e dytë makeupi (1 primer-2 concealeri) do të njëtrajtësojë sipërfaqen e lëkuës dhe bën që kremi pudër të qëndrojë më mirë. Aplikojeni në zonat më problematike ku aknet janë si të ngritura dhe të inflamuara.

4. Kremi pudër likuid

Pasi të keni bërë një shpërndarje të njëtrajtshme të concealerit, aplikoni me ndihmën e një furçe një krem pudër likuide. Duke qenë se ju keni krijuar shtresat e mbulimit me dy produktet e mësiperme duhet të zgjidhni një krem pudër që t’ju japë një pamje sa më natyrale.

5. Pudër me furçë

Prekja finale është një krem pudër në trajtën e pluhurit që duhet aplikuar gjithashtu me furçë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nga sot qyteti i Milanos ndalon pirjen e duhanit në mjedise të hapura në disa zona të qytetit. Ndalimet fillojnë nga stacionet e transpor

Një ngjarje thuajse e pabesueshme ka ndodhur në Tecamac të Meksikës, ku një vajzë 12-vjeç dhe një djalë 15 vjeç kanë sjellë në jetë një d

Një person në California, SHBA, i cili ishte “i frikësuar për të shkuar në shtëpi për shkak të Covid” jetoi i fshehur në Aeroportin O’Har

Ish-zonja e parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Melania Trump ka dhënë mesazhin e saj të lamtumirës në prag të largimit nga Shtëpia

Arkeologët tashmë do të kenë mundësi të kuptojnë më mirë Tempullin e Kukulcan pasi një investigues pati mundësinë të filmonte brenda stru

Në një zonë lindore të Turqisë, trashësia e dëborës ka shkuar deri në pesë metra.

Siç dihet tashmë nga eksperienca e këtyre muajve të pandemisë, por edhe nga protokollet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), si

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Jorida Tabaku, rrallëherë publikon foto familjare, por këtë herë e ka thyer këtë rregull.

Ka befasuar deklarata e një prifti ultra-ortodoks në Izrael, i cili u tha ndjekësve të tij se vaksina anti-Covid i bën njerëzit “gay”.

Rejhan Sjunger është vetëm 14 vjeç dhe ka ngritur në këmbë jurinë e kompeticionit muzikor për fëmijë në Suedi.