Si të mos vuani nga ankthi i fundjavës

14/11/2019 - 19:41

Ju ka ndodhur ndonjëherë që (përveç lumturisë), të ndjeni një ‘siklet’ sa herë vjen e premtja?!

Jeni të shqetësuar se si do ta shpenzoni fundjavën dhe kjo ndjesi ju shoqëron gjer në organizimin e një plani. Nuk jeni të vetëm. Ka shumë njerëz, të cilët i pushton ndjesia e frikës sa herë afron fundjava, duke menduar se nuk po i shfrytëzojnë siç duhet ditët e tyre të pushimit.

Madje, për këtë gjendje emocionale ekziston edhe një term që quhet: “Weekend Anxiety Syndrome” (Sindroma e ankthit të fundjavës).

Fakti që ne nuk bëjmë gjërat që njerëzit e tjerë bëjnë dhe postojnë nëpër rrjete sociale, na krijon ndjesinë se fundjavat tona nuk janë interesante mjaftueshëm.

Termi më lart, nuk është një term zyrtar mjekësor, por shumë njerëz e vuajnë dhe e dinë mirë se çdo të thotë të kesh një sindromë si kjo. Pas një javë të gjatë në punë, ti më në fund ke 2 ditë për të bërë çfarë do të bësh. Pritshmëritë janë të larta, imagjinata gjithashtu, por shpesh realiteti është ndryshe.

Kjo, tek disa njerëz shkakton presion dhe ankth. Cilat janë disa nga simptomat që tregojnë se mund të vuani nga “ankthi i fundjavës”?

1. Acaroheni shpejt

2. Keni dhimbje të papritur stomaku

3. Shqetësoheni dhe irritoheni lehtësisht

4. Jeni në panik

5. E keni të pamundur të rehatoheni dhe të shlodheni në shtëpinë tuaj /Anabel

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kur vendosim të impenjohemi në një marrëdhënie dashurie, duhet të jemi të ndërgjegjshëm se, edhe pa vullnetin tonë, mund të vuajmë ose të

Hong Kongu do t'u dhurojë banorëve të tij një tufë me para që ata ti shpenzojnë ndërkohë që vetë qeveria lokale përpiqet të shpëtojë ekon

Bashkëshortja e nipit të Nexhmije Hoxhës, këngëtarja Rezarta Shkurta ka reaguar me anë të një postimi në Instagram lidhur me ndarjen nga

Xiao Xiao është deklaruar pa koronavirus 17 ditë, pasi ajo lindi me infeksionin viral në spitalin e fëmijëve në Wuhan.

Është zhvilluar dje pasdite në Los Angelos ceremonia e lamtumirës për ish-basketbollistin Kobe Bryant, i ndarë nga jeta në mënyrë tragjik

Modelja shqiptare Keisi Muça, e cila jeton prej kohësh në Seul, ka treguar se si ka shpëtuar nga koronavirusi.

Armando Sadiku dhe Keidi Bare mund të përfundojnë shumë shpejt pjesë e një “reality show” duke luajtur në radhët e skuadrës së Malagas.

Një grua në Wuhan ka rrezikuar jetën e saj duke zbritur nga tetë kate pallati, nga dritarja.

Ndërron jetë në moshën 112-vjeçare njeriu më i vjetër në botë, Chitetsu Watanabe, nga Joetsu City i Japonisë.