Si të përdorni lëngun e limonit për lëkurë të butë dhe të shëndetshme

22/03/2019 - 11:57

Lëngu i Limonit është fantastik për shëndetin e gjithë organizmit përfshirë dhe shëndetin e lëkurës gjithashtu.

Nëse konsumoni më shumë limon lëkura juaj do të marrë shkëlqimin e shëndetit.

Limoni është i pasur me vitaminë C që mban larg rrudhat dhe hidraton lëkurën.

Vitaminat dhe mineralet janë pasuria më e madhe që na ofrojnë limonët duke u transformuar në një prej frutave më të shëndetshme.

Mënyrat e shijimit të limonit janë të shumta dhe të shëndetshme.

Limonin mund ta shtrydhni në ujë dhe ta pini në mëngjes, mund ta përdorni në sallata ose supa, ndërkohë që lëkurën e tij mund ta përdorni në ëmbëlsira.

AgroWeb.org ju sjell më poshtë mënyrën se si ta përdorni lëngun e limonit për një lëkurë të butë, të lëmuar dhe pa rrudha.

Lëng limoni për lëkurën

Lëngu i limonit është një zbardhues natyral prandaj aplikimi i rregullt mbi zonën ku ndodhen njollat do të ndihmojë në zhdukjen e tyre.

Shtrydhni gjysmën e një limoni dhe lëngun aplikojeni direkt në zonat ku ndodhen njollat kafe.

Masazhojeni lëkurën me gishta, me pas lëreni limonin të veprojë në fytyrën tuaj për rreth 30 minuta.

Sigurohuni të shpëlani fytyrën me ujë të bollshëm.

Përsëriteni këtë metodë dy herë në ditë për një periudhë dy mujore dhe njollat do të zbardhen.

Lëng limoni, vaj ulliri dhe sheqer

Përzieni sheqerin me vajin e ullirit dhe lëndun e limonit derisa të formohet një mase e trashë dhe homogjene.

Aplikoni maskën te zona e preferuar, veçanërisht te njollat kafe duke e masazhuar.

Lëreni të thahet për 10 minuta më pas lani fytyrën me ujë të bollshëm.

Tregohuni më të kujdesshëm më masazhimin nëse po e aplikoni maskën në fytyrë.

Lëngu i limonit

Përzieni sasi të barabarta të mjaltit dhe lëngut të limonit.

Maskën mbajeni në fytyrë për 10 minuta.

Lëngu i limonit përmban vitaminë C dhe nxit formimin e kolagjenit që zbeh rrudhat./AgroWeb.org

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Xhensila Myrtezaj dhe Bes Kallaku janë një prej çifteve më të famshme dhe të dashura për publikun shqiptar.

Një vajze të vogël, e cila gjeti një prezervativ të përdorur në ushqimin që kishte blerë në McDonald’s, i është bërë një test STD për të

Mbretëresha e Britanisë së Madhe, Elizabeth, monarkja me jetëgjatësinë më të madhe në botë, ka festuar të dielën 93-vjetorin e lindjes, d

Atëherë kur ëndrrat e Jolandës ishin bërë thuajse realitet, me një bashkëshort që e kishte zgjedhur vetë dhe dy fëmijë si fryt i dashuris

Skeleti i Ivan Klyucharev-it, 31-vjeçarit të zhdukur 2 vjet më parë e që aspironte të ishte iluzionist, u gjet i prangosur pas një peme n

Një diamant i rralë ngjyrë blu është zbuluar në Botswana.

Tani që ka bërë divorcin me partinë e saj, sepse nuk pranoi të dorëzojë mandatin e deputetit, Rudina Hajdari ka marrë përsipër që të bëjë

52-vjeçari Alberto Vazzoler, një ish-dentist nga San Donà di Piave në tetorin e vitit 2016 fshehu paratë te soba pasi nuk i kishte deklar

Pornostarja Anna Ciriani është mes kandidatëve për zgjedhjet në Parlamentin Europian.