Si të trajtoni të djegurën nga dielli shpejt në vetëm dy hapa

25/08/2019 - 18:02

Të gjithë e kemi provuar atë ndjesinë e përcëllimit të lëkurës dhe dhimbjen e saj edhe qoftë nga një prekje e lehtë.

Nevoja për një zgjidhje urgjente është e madhe, sidomos për faktin se në shumë raste djegia nga dielli mund të jetë aq e parehatshme sa të ndikojë në aktivitetin tuaj ditor ose në gjumin e natës.

Në Shqipëri, këshilla e amvisave është gjithmonë kosi, ndjesinë e freskisë të të cilit e kemi provuar të gjithë mbi shpinë. Kosi ama nuk është i vetmi.

Në këtë artikull do të mësoni se si të shëroni të djegurën nga dielli brenda natës në vetëm dy hapa.

Si të shëroni të djegurën nga dielli në dy hapa

Si fillim duhet të lagni një napë me ujë të ftohtë dhe më pas ta spërkasni atë me uthull molle.

Më pas napën e lagur vendoseni mbi lëkurë duke e fërkuar atë lehtë dhe butë.

Falë uthullës së mollës do të përjetoni një lehtësim të menjëhershëm që në prekjen e parë.

Më pas lëkura do të thahet.

Pas tharjes së lëkurës, mund të përdorni vajin e arrës së kokosit duke e përzier me vaj esencial nenexhiku apo lavande.

Këto tre përbërës janë thjesht fantastikë për lëkurën.

Lavanda e ushqen lëkurën ndërsa nenexhiku e qetëson dhe freskon atë.

Vaji i arrës së kokosit shkon thellë brenda lëkurës dhe jo vetëm e ushqen, por e zbut dhe rimëkëmb atë.

Të nesërmen lëkura juaj do të ndihet dhe do të duket më mirë.

Vajin e arrës së kokosit mund ta përdorni edhe gjatë ditëve të tjera, sepse do të përshpejtojë shërimin e lëkurës nga të djegurat.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mali i Zi do t'i mungojë këtë vit festivalit "Eurovision 2020". Lajmin e bëri të ditur transmetuesi malazez RTCG.

Historianët kanë zbuluar mbetjet e një kompleksi kopshtarie në të cilën Adolf Hitleri rriste fruta dhe perime.

Një burrë anglez, i cili fitoi përpara 10 vitesh mbi 10 milionë euro në një lotari, sot është punëtor qymyri që paguhet 10 euro në orë, p

Një kompani amerikane ka bërë një ofertë pune shumë të çuditshme.

Miliarderi Mohamed Hadid është aq i varfër sa nuk ka para për të shembur rezidencën e tij në Bel Air, deklaroi avokati i tij në gjykatë t

Shumëkush që do të niset me pushime, mendon për atë shtratin e madh e të butë, për një gjumë të qetë, për ato çarçafët tërheqës që thuajs

Alfi Perkins, një student 19-vjeçar që talli futbollistin e Aston Vilas për vdekjen e vëllait të vogël, ka pësuar aksident.

New York-u, një nga qytetet më të mëdha në botë, e tepër të njohur për gamën shumë-ngjyrëshe të restoranteve, ka mes tyre “Dua Kafe”, një

Nëse do të kishte një listë të problemeve më të urryera estetike, rrudhat pa dyshim që dotë  ishin në krye.

Në dashuri Luanët janë besnikë dhe kanë nevojë të paparë të marrin të njëjtën gjë për partnerin e tyre.