Sinjali misterioz nga hapësira çudit shkencëtarët

11/09/2019 - 18:41

Astronomët kinezë mbetën pa fjalë kur teleskopi me diametër 500 metra, një nga më të mëdhenjtë në botë, kapi një sinjal misterioz që vinte nga hapësira. Kjo dukuri e rrallë nuk mund të shpjegohet, ndaj shkencëtarët nuk duan të nxitojnë në përfundime të pa studiuara.

Sinjalet që erdhën nga hapësira ishin të shpejta dhe me intervale  të rregullta, si të lëshuara nga dikush. Nuk është hera e parë që teleskopët marrin sinjale të tilla, të quajtura FRB, por janë një dukuri shumë e rrallë.

Ajo që e bën edhe më të mistershme praninë e këtij sinjali, të cilin shkencëtarët kinezë e kanë emërtuar me emrin FRB121102, është se nuk është hera e parë që kapet nga teleskopi kinez. I njëjti sinjal është dktuar edhe në vitin 2012, e madje është përsëritur në vitin 2015. Sinjali vjen nga një galaksi që ndodhet 3 miliardë vite dritë larg tokës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shumë e njohin si këngëtare, por Eliza Hoxha është edhe deputete e PDK-së në Kuvendin e Kosovës.

Gratë e forta janë gra që kanë përjetuar vështirësi dhe vuajtje, të cilat duhej të dilnin herët nga mosha e adoleshencës.

Vera, stina e diellit dhe kripës. E takimeve, dashurisë dhe pasionit dhe gjithashtu yjet bëjnë punën e tyre.

Njerëzit që punojnë në distancë mund të kenë shansin të zhvendosen në Barbados për një vit, sipas propozimeve të reja që po marrë në kons

Stephanie Winston Wolkoff, ish-shoqja e Melania Trump ka gati librin e saj që do të titullohet “Melania and me”, me sekrete për zonjën e

A jeni ndër ata që lodheni në përpjekjen më të vogël?

Ndërkohë që kampionati francez është mbyllur përpara kohe për shkak të një vendimi të qeverisë, Paris Saint Germain ka nisur përgatitjet

Dy elefantë bebe, që ushqehen nga e njëjta nënë, janë pikasur në një park kombëtar në Sri Lanka, dhe zyrtarët mendojnë se ta mund të jenë

Një shoqatë italiane e dasmave ka organizuar një manifestim të pazakontë me 15 vajza të veshura me fustane nusërie, të cilat kanë parakal