Sinjali misterioz nga hapësira çudit shkencëtarët

11/09/2019 - 18:41

Astronomët kinezë mbetën pa fjalë kur teleskopi me diametër 500 metra, një nga më të mëdhenjtë në botë, kapi një sinjal misterioz që vinte nga hapësira. Kjo dukuri e rrallë nuk mund të shpjegohet, ndaj shkencëtarët nuk duan të nxitojnë në përfundime të pa studiuara.

Sinjalet që erdhën nga hapësira ishin të shpejta dhe me intervale  të rregullta, si të lëshuara nga dikush. Nuk është hera e parë që teleskopët marrin sinjale të tilla, të quajtura FRB, por janë një dukuri shumë e rrallë.

Ajo që e bën edhe më të mistershme praninë e këtij sinjali, të cilin shkencëtarët kinezë e kanë emërtuar me emrin FRB121102, është se nuk është hera e parë që kapet nga teleskopi kinez. I njëjti sinjal është dktuar edhe në vitin 2012, e madje është përsëritur në vitin 2015. Sinjali vjen nga një galaksi që ndodhet 3 miliardë vite dritë larg tokës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Thellësia e detit vijon të rezervojë surpriza të tmerrshme.

“Patek Philippe” është ora më e shtrenjtë e shitur ndonjëherë dhe sipas CNN, çmimi marramendës i saj është 31.1 milionë dollarë.

Ish-menaxheri i legjendës së Formula 1, Willi Weber thotë se gruaja e Michael Schumacher është duke fshehur të vërtetën për gjendjen e ti

2-vjeçari Aleksandër Simos nga Florida u zemërua shumë me mamanë e tij, pasi kjo e fundit u largua për në punë dhe harroi ta puthte vogël

Maturia në ushqyerje është një faktor i rëndësishëm për shëndetin e mirë.

Kler Ambrosino, një agjente e marrëdhënieve me publikun, e cila është edhe shoqe me të dashurën e kryeministrit anglez, Kerri Simonds, do

Planeti Mërkur sot do të kalojë përpara Diellit, duke e errësuar atë në një pjesë të vogël të syve tanë.

Sipas astrologëve, femrat që i përkasin 2 shenjave të Horoskopit që vijojnë si më poshtë, janë "më të zjarrtat" në shtrat.

Askush nuk e dinte më parë, por në kopshtin e shtëpisë së Kim Kardashian dhe Kanye West endet i lirë një gjarpër anakonda edhe pse kanë k