Specia më e rrezikuar nga zhdukja në Evropë

21/01/2021 - 22:59

Një dashamirës i maceve që gjeti një kotele të vogël të varrosur në dëborë mendoi se ishte e humbur, por më vonë zbuloi se ishte një nga gjitarët më të rrezikuar në Evropë.

Shefi Pete Macnab, 32 vjeç, shkoi për shëtitje në Malësinë Skoceze me djalin e tij të vogël dhe një mik.

Ata panë një grup delesh që qarkullonin dhe ndërsa po afroheshin zbuluan një kotele të vogël të shtrirë në dëborë.

Kotelja nuk ishte në gjendje të qëndronte më në këmbë, kështu që ata e transportuan disa km, duke bërë shaka për macen e vogël sikur ajo ishte e egër.

Llojet e rrezikuara tradicionalisht thuhet se janë të egra, por ka një shkallë të lartë vdekshmërie midis koteleve të tyre, veçanërisht nëse braktiset nga nëna e saj si në këtë rast.

Burri lajmëroi në internet për pronarët e mundshëm të maces në mënyrë që ta kthente në shtëpi, por të nesërmen veterineri konfirmoi se ishte një mace e egër.

Kjo lloj maceje besohet se ka deri në 300 anëtarë gjithsej në gjendje te egër dhe speciet janë më të rrallat në Mbretërinë e Bashkuar dhe një nga më të rrezikuarat në Evropë.

Pavarësisht përpjekjeve për të ringjallur kafshën, ajo ngordhi të premten e shkuar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një oktapod i ngordhur me përmasa të mëdha ka dalë në brigjet greke.

Të gjithëve na ka ndodhur të flasim në ‘WhatsApp’ me dikë që e kemi pëlqyer, por në shumë raste na ka ndodhur dhe që t’i shkruajmë dhe mo

Të gjithëve na ka ndodhur të flasim në ‘WhatsApp’ me dikë që e kemi pëlqyer, por në shumë raste na ka ndodhur dhe që t’i shkruajmë dhe mo

Bashkëshortja e kryedemokratit Lulzim Basha, ka prezantuar sot nënën e saj.

Sot, kur u zyrtarizua emri i saj në krye të listës së LSI-së për qarkun Durrës, Elona Guri ka festuar edhe ditëlindjen.

Dikur ishte avioni bombardues që dominonte qiejt.

MacKenzie Scott, ish-bashkëshortja e Jeff Bezos është martuar për herë të dytë.

Meghan Markle dhe Princi Harry kanë bërë të ditur gjatë intervistës me Oprah Winfrey, se djali i tyre Archie do të bëhet me një motër.

Meghan Markle ka hedhur akuza të forta ndaj familjes mbretërore duke thënë se ata nuk dëshironin që djali i saj, Archie të ishte një prin

Një nga këshillat më të përdorura rëndom nga gjyshet dhe nënat fisnike shqiptare është që “zgjohu herët, që ta kesh ditën përpara.”