Studimi/ Fëmijët e trashëgojnë fjalorin nga babai, shqiptimin nga nëna

06/12/2018 - 13:38

Në shumë studime të së kaluarës është dëshmuar se ka dallime mes gjinive kur është fjala për mësimin e gjuhëve të reja, por a ka dallime në trashëgimin e gjuhëve? A luan njëra gjini rol më të madh në mësimin e fëmijëve se si të flasin?

Një grup hulumtuesish të udhëhequr nga Menghan Zhang kanë zbuluar se dy prindërit kanë ndikim në përvetësimin e gjuhës nga fëmija, vetëm se në aspekte të ndryshme të gjuhës.

Sipas studimit të Zhang-ut, ndonëse ne e përvetësojmë shqiptimin dhe zërin nga nënat tona, fjalorin ne e marrim nga baballarët, e kjo është një ide e cila krejtësisht i kundërshton idetë e mëhershme për përvetësimin e gjuhëve.

Hulumtuesit kanë qenë të aftë të konstatojnë se ka lidhje të forta mes gjeneve prindërore dhe karakteristikave leksikore, por gjithashtu ekziston edhe një lidhje mes gjeneve të nënës dhe karakteristikave fonematike.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Volejbollistja shqiptare e talentuar, Erblina Bici, vetëm 2 javë më parë, fitoi Kupën e italisë me skuadrën e saj Igor Volley N

Drini Zeqo është një ndër personazhet më simpatikë dhe më të pëlqyer nga femrat, e ndonëse është komentuar shpesh për lidhje dashurie, at

Luana Vjollca ka uruar në një mënyrë shumë të veçantë 11-vjetorin e pavarësisë së Kosovës.

Historia që mbylli puntatën e shtatë të programit “Dua të të bëj të lumtur” ishte ajo e dashurisë së Erjonit dhe Emit.

Ju do të keni mundësinë të shijoni një pamje mahnitëse këtë javë, pasi 'super snow moon' e rrallë do shfaqet në qiell gjatë natës.

Eneda Tarifa mbetet prej vitesh një nga këngëtaret më të dashura për publikun, këngët e të cilës janë kthyer në hite dhe i dëgjojnë të gj

Ky është momenti tronditës kur një shtëpi shpërtheu pasi burri që jetonte atje, i vuri flakën teksa brenda saj gjendeshin ai dhe ish-bash

Diego Simeone rinovoi me Atletico Madrid deri në vitin 2022, por ajo që ka zbuluar media spanjolle “AS” është një bombë e vërtetë.Paga e

Meghan Markle do të kthehet në ekranin e madh.

Klaudia Pepa tërheq gjithnjë vëmendjen me postimet në Instagram dhe kështu ndodhi edhe mbrëmjen e djeshme kur për Shën Valentin balerina