Studimi/ Fëmijët e trashëgojnë fjalorin nga babai, shqiptimin nga nëna

06/12/2018 - 13:38

Në shumë studime të së kaluarës është dëshmuar se ka dallime mes gjinive kur është fjala për mësimin e gjuhëve të reja, por a ka dallime në trashëgimin e gjuhëve? A luan njëra gjini rol më të madh në mësimin e fëmijëve se si të flasin?

Një grup hulumtuesish të udhëhequr nga Menghan Zhang kanë zbuluar se dy prindërit kanë ndikim në përvetësimin e gjuhës nga fëmija, vetëm se në aspekte të ndryshme të gjuhës.

Sipas studimit të Zhang-ut, ndonëse ne e përvetësojmë shqiptimin dhe zërin nga nënat tona, fjalorin ne e marrim nga baballarët, e kjo është një ide e cila krejtësisht i kundërshton idetë e mëhershme për përvetësimin e gjuhëve.

Hulumtuesit kanë qenë të aftë të konstatojnë se ka lidhje të forta mes gjeneve prindërore dhe karakteristikave leksikore, por gjithashtu ekziston edhe një lidhje mes gjeneve të nënës dhe karakteristikave fonematike.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Emrat prej serialit televiziv “Game of Thrones” gjenden gjithmonë e më shumë në certifikatat e lindjes në Gjermani.

Astrologët kanë përcaktuar se femrat që i përkasin shenjës së Ujorit dhe Luanit, janë ato femra që konsiderohen si më inteligjentet.

Çifti i njohur i showbizit, Armina Mevlani dhe Shkëlzen Berisha janë një nga dyshet më simpatike në showbiz-in shqiptar, jeta e të cilëve

Një çift të moshuarish janë kthyer në kishë për të ripërsëritur betimet e tyre në 75-vjetorin e martesës.

Teksa i shohim nga ekrani, shpeshherë duam që të kemi mënyrën joshëse të jetesës së të pasurve dhe të famshmëve, pa e ditur që për të arr

Producenti Steve Golin humbi jetën në moshën 64-vjeçare pas betejës me kancerin.

Vitet e fundit është bërë trend që femrat të bëjnë rimodelim të fytyrës apo dhe trupit të tyre.

Në autobusin e linjës Hamallaj-Durrës, qytetarët janë detyruar të hapin çadrat, pasi mjeti i transportit e fut shiun brenda.

Si ndikon stina e lindjes në personalitetin tuaj?

Pranverë

Ajri i ndotur mund të ndikojë në rritjen e kriminalitetit.