Studimi spanjoll thotë se tullacët janë më të rrezikuar nga Covid-19

06/06/2020 - 12:16

Sipas një studimi të fundit, supozohet se tullacët mund të jenë më të rrezikuar të vdesin nga koronavirusi për shkak se disa hormone mashkullore i ndihmojnë virusit t’i sulmoj qelizat e shëndetshme, shkruan Dailymail.

Hormoni mashkullor i quajtur androgjen, i cili shkakton rënien e flokëve tek meshkujt, ka një lidhshmëri me disa nga rastet me serioze të infektimit me Covid.

Autori i këtij zbulimi profesor Carlos Wambier, tha për The Telegraph se ekipi i tij mendon se ky hormon është si një shteg përmes së cilit virusi arrin të sulmoj qelizat e shëndetshme të organizmit.

Studimet e kaluara kanë zbuluar se meshkujt janë shumë më të rrezikuar të vdesin nga koronavirusi në krahasim me femrat, kjo për shumë arsye një ndër të cilat është pikërisht hormoni mashkullor androgjen, që e bën më të lehtë për virusin të depërtoj në qelizat e mushkërive dhe t’i sulmoj ato.

Në këtë studim të bërë së fundmi në mesin e 122 pacientëve meshkuj, 79% e tyre, të cilët kanë rezultuar pozitivë dhe ishin në gjendje të rëndë shëndetësore ishin tullacë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Njerëzit që punojnë në distancë mund të kenë shansin të zhvendosen në Barbados për një vit, sipas propozimeve të reja që po marrë në kons

Stephanie Winston Wolkoff, ish-shoqja e Melania Trump ka gati librin e saj që do të titullohet “Melania and me”, me sekrete për zonjën e

A jeni ndër ata që lodheni në përpjekjen më të vogël?

Ndërkohë që kampionati francez është mbyllur përpara kohe për shkak të një vendimi të qeverisë, Paris Saint Germain ka nisur përgatitjet

Dy elefantë bebe, që ushqehen nga e njëjta nënë, janë pikasur në një park kombëtar në Sri Lanka, dhe zyrtarët mendojnë se ta mund të jenë

Një shoqatë italiane e dasmave ka organizuar një manifestim të pazakontë me 15 vajza të veshura me fustane nusërie, të cilat kanë parakal

Gjinekologia Anika Dokle ka postuar një foto fantastike, të një bebeje e cila ka lindur me këmishë në maternitetin "Koço Gliozheni".

Aktorja e “Glee”, Naya Rivera, 33 vjeçe, raportohet e zhdukur pas një aksidenti gjatë notimit në liqenin Piru, Ventura, Kaliforni.

Aspirinat me siguri janë të njohura për ju duke qenë se janë ndër barnat e para që zgjidhin problemet shëndetësore.