Studimi: Zogjtë e gjetur nga fosilet e Antarktikut më të mëdhenjtë në botë

28/10/2020 - 11:51

Në vitin 1980, paleontologët nga Universiteti “ California Riverside” vizituan Ishullin Seymour, pjesë e në zinxhiri ishullor në Gadishullin Antarktik. Paleontologët sollën në shtëpi një numër fosilësh, dukë përfshirë kockën e këmbës dhe kockën e pjesshme të nofullës të dy zogjve parahistorikë.

Për dekada, fosilët kanë qëndruar në muzeun e Universitetit “ California Berkeley”, derisa një student i diplomuar me emrin Peter Kloess filloi të bëntë kërkime në vitin 2015.

Në studimin e botuar këtë të hënë në revistën “ Scientific Reports”, Kloess i ka identifikuar këtë zogj si ‘pelagornithids’ , një grup grabitqarësh që endeshin në oqeanët jugore të Tokës për të paktën 60 milionë vite.  Të njohur si zogj ‘ me dhëmbë’  për shkak të dhëmbëve të tyre të mprehtë dhe sqepit të gjatë, të cilët i kanë ndihmuar ata që të kapnin peshq dhe kallamarë nga oqeani.

Zogjtë ishin të mëdhenj, me hapësirë krahësh që arrinin deri në 21 këmbë (6.4 metra).

“Këta fosile të Antarktikut, ka të ngjarë të përfaqësojnë jo vetëm zogjtë më të mëdhenj fluturues të Eocenit, por edhe disa nga zogjtë më të mëdhenj të paqëndrueshëm që kanë jetuar ndonjëherë”, thotë studimi raporton CNN.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ngritja “raketore” Elon Musk mes njerëzve më të pasur të botës, vazhdon pa ndalim.

Një truk shumë praktik me lëvoren e bananes mund të bëjë mrekulli për këmbët tuaja.

Para dy netësh u mbajt ceremonia e “American Music Awards”, që mblodhi disa nga emrat më të njohur të muzikës botërore.

Një kirurg në Arabinë Saudite ka vdekur në dhomën e operacionit të spitalit ku do të kryente një procedurë ortopedike, njoftonin mediat v

Një taksist në Turqi ka bërë një gjest që jo shumë njerëz e bëjnë, pasi gjeti një sasi të konsiderueshme parash në automjetin e tij.

Periudha e vështirë është gati të mbarojë për pothuajse gjysmën e shenjave të zodiakut.

Këngëtarja shqiptare, Zajmina Vasjari mbetet një nga femrat më tërheqëse të showbiz-it shqiptar.

Përse vijojmë të dezinfektojmë sipërfaqet nga frika e koronavirusit kur e dimë se ai qëndron në afër?

Një burrë që vrau gruan e tij u tha policëve, se ajo nuk ishte e lumtur pasi ai nuk dukej aq mirë sa ajo.

Ish-çifti i famshëm, Liam Hemsworth dhe Miley Cyrus prej kohësh janë në qendër të mediave për jetën e tyre private.