Studiuesit tregojnë se kjo maskë nuk ju mbron aspak nga Covid-19

10/08/2020 - 10:43

Shkollat ​​po rihapin, parqet e argëtimit po mirëpresin vizitorët dhe ngrënia në natyrë është zgjidhja e vetme. Por edhe pse jeta po kthehet në normalitet, pandemia e koronavirusit nuk ka ikur askund.

Kjo është arsyeja pse një grup studiuesish në Universitetin Duka krijuan një teknikë të thjeshtë për të analizuar efektivitetin e llojeve të ndryshme të maskave të cilat janë bërë një komponent i rëndësishëm në ndalimin e përhapjes së virusit.

Në studimin e publikur të premten, studiuesit me departamentin e fizikës të Dukës demonstruan se sa efikase janë maskat duke studiuar transmetimin e pikave të frymëmarrjes gjatë të folurit të rregullt.

Ekspertët e shëndetit publik kanë shpenzuar muaj të tërë duke theksuar se maskat janë një nga mjetet më efektive për të ndihmuar në luftimin e pandemisë. Por kur testuan efektivitetin e tyre, studiuesit zbuluan se disa maska ​​janë të kota.

Studiuesit testuan 14 maska ​​të disponueshme zakonisht duke përfshirë dhe maskën N95, zakonisht të rezervuar për punonjësit e kujdesit shëndetësor.

Maska më e efektshme dhe e përshtatshme ishte N95. Maska kirurgjikale me tre shtresa dhe maska ​​pambuku, të cilat shumë njerëz i kanë bërë në shtëpi, gjithashtu performuan mirë.

Pëlhurat e qafës, të quajtura gjithashtu maska​​gajtan dhe shpesh të përdorura nga vrapuesit, ishin më pak efektivët. Vendosja e një maske të tillë lejonte kalimin e pikave të frymëmarrjes sepse materiali i kthen pikat e mëdha në grimca më të vogla që transportohen më lehtë me ajër.

Shamitë e palosura dhe maska ​​e bëra vetë gjithashtu nuk ofronin shumë mbrojtje. "Ne duam të theksojmë se i inkurajojmë njerëzit të veshin maska, por duam që ata të mbajnë maska ​​që të jenë funksionale", është shprehur Neck fleeces, një nga studiusit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ditën e sotme, është ndarë nga jeta në Itali, në moshën 83-vjeçare, dirigjentja e parë shqiptare, Rozmari Jorganxhi. Disa orë pas ndarjes

Ova dhe Memo përlotën të gjithë botën, duke bërë që filmi të korrte sukses menjëherë. 

Chrissy Teigen është dërguar në spital për shkak të problemeve me shtatzeninë e saj.

Regjisori, James Cameron ka deklaruar se xhirimet e filmit “Avatar 2” kanë përfunduar.

32-vjeçari nga Franca, Anthony Loffredo e ka mbuluar trupin e tij me tatuazhe dhe pirsing në mënyrë që të duket si një alien i vërtetë.

Një djalë 6-vjeçar ka ndërruar jetë në qytetin e Teksasit, pasi  një lloj paraziti i quajtur ameba i ka shkatërruar trurin.

Ish-presidenti amerikan Barack dhe Michelle Obama janë njerëzit më të admiruar në botë, sipas një sondazhi nga ”YouGov Opinion Research I

Aktorja Lisa Kujofsa do të largohet nga spektakli i Klanifornias. Lisa e bëri vetë njoftimin përmes rrjeteve sociale,  por nuk dha shumë

Këto janë momentet shokuese kur një lum vere të kuqe shpërthen nga depozita 50,000-litra në një fabrikë në Spanjë. Pamjet e shpërndara në