Të gjithë banorët e këtij fshati kanë këtë qëllim

Postuar: 22/02/2018 - 10:59

Një fshat në Spanjën veriperëndimore ka nisur një iniciativë të shëndetshme të stilit të jetesës duke synuar që 39.426 banorët të humbin 100 mijë kg brenda dy viteve.

Një dietë e shëndetshme, ushtrime të rregullta dhe kontrolle mjekësore përbëjnë bazën e programit, që duket se i gjithë komunitetin ndan qëllimin e njëjtë të humbjes së peshës në një mënyrë të shëndetshme.

Banorët do të ndjekin planet e përcaktuara nga qendrat shëndetësore lokale, ndërkohë që restorantet do ofrojnë menutë ushqimore të shëndetshme.

Carlos Piñeiro, mjeku i ngarkuar me projektin, tha për ‘Euronews’ se bashkësia ishte e fokusuar në dietën e shëndetshme më shumë se në humbjen e 100,000 kg.

Raporti i banorëve mbipeshë në komunën e Naronit është 6 nga 10 veta.

"Tek 10 vjeçarët, obeziteti është rritur dy herë dhe mbipesha pesë herë, gjë që rrit numrin e atyre që vuajnë nga sëmundje kronike. Ne duam ta korrigjojmë këtë", tha mjeku.

Plani, i cili u nis më 25 janar, ka për qëllim të dhurojë ekuivalentin e të gjitha kileve të humbura në ushqim në OJQ-në lokale Narona për Resurset e Solidaritetit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një nuse 21-vjeçare e sapo martuar, ka refuzuar të puthë bashkëshortin pasi prifti i deklaroi burrë e grua.

Kjo mund të jetë parajsa.

   Një peticion në mbështetje të një shoferi francez autobusësh që përballet me masë disiplinore pasi u filmua teksa qëllonte me shuplakë

Ka sezone kur flokët tuaj janë shumë të butë dhe me shkëlqim, por ka dhe raste kur janë shumë të ashpër dhe të thatë.

Fëmijët kanë dalë në rrugët e Gjermanisë këtë javë për të protestuar kundër përdorimit të tepruar të telefonavae nga prindërit e tyre.

Mesfushori i Çelsit, N’Golo Kante, ka bërë që disa tifozë të kalojnë një natë të paharruar.

Kompania SpaceX e Elon Musk ka zbuluar turistin e parë që do të fluturojë rreth Hënës.

   Njerëzit nuk mund të jenë 100% të mirë apo të këqij, ne të gjithë kemi një sasi të mirësisë dhe të keqes në trupin tonë.

   Arkeologët egjiptianë kanë zbuluar statujën e një sfinksi ndërkohë që zbraznin ujin nga tempulli faraonik i Kom Ombo në qytetin jugor

Njerëzit shpesh përcaktojnë qëllime të ndryshme gjatë gjithë jetës së tyre.