Të nxirat dhe mavijosjet - Kurat e shtëpisë që vërtet funksionojnë

08/07/2020 - 08:15

Ndonjëherë ndodh që në trup zbulon shenja ose të nxira të cilat shfaqen krejt papritur. Ndonëse këto njolla nuk janë tregues të ndonjë sëmundjeje, ato nuk mund të injorohen. Të nxirat shkaktohen kur një pjesë e caktuar e trupit pëson një goditje. Pasojat e kësaj goditjeje mund të mos lënë gjurmë të mëdha në lëkurë, por enët e gjakut nën të, çahen. Gjaku rrjedh në indet më të afërta duke shkaktuar një njollë të zezë ose blu të errët.

Ndonjëherë, këto të nxira shoqërohen me dhimbje ose inflamacion. Ndonjëherë, lëkura dhe indet e saj shumë delikate si dhe mungesa e vitaminës D përshpejtojnë të nxirat. Të nxirat zakonisht ikin vetë pas disa ditësh, por në disa raste nevoja për largimin e tyre me shpejt, është e domosdoshme. 

Disa mënyra efikase për largimin e të nxirave

Metoda e parë: Kompresat me akull

Përdorni një napë të pastër dhe zhyteni në një enë të mbushur me copa akulli. Mbajeni për 10 minuta mbi zonën e nxirë dhe përsëriteni çdo një orë. Temperatura e ftohtë mban nën kontroll rrjedhjen e gjakut. Kompresat nuk duhen mbajtur më gjatë se 20 minuta. Akulli nuk duhet mbajtur direkt mbi lëkurë.

Metoda e dytë: Vaj kastori

Merrni një copë pambuku dhe zhyteni në vaj kastori. Lyeni zonën e nxirë. Vajin e kastorit e gjeni në farmaci.

Metoda e tretë: Uthull molle me ujë

Kombinoni një lugë gjelle me uthull dhe 2 lugë gjelle me ujë. Merrni një pambuk dhe lyeni zonën e nxirë me këtë përzierje. Përsëriteni këtë metodë deri sa të vëreni përmirësim. Uthulla lufton inflamacionin dhe shëron njollat.

Metoda e katërt: Aloe Vera

Merrni një lugë gjelle me xhelin e aloe verës dhe me një pambuk lyeni zonën e nxirë. Lëreni xhelin në lëkurë për 15 minuta deri sa të përthahet. Përsëriteni këtë deri sa të vëreni përmirësim. Aloe Vera lufton bakteret, lufton inflamacionin dhe përshpejton shërimin.

Këshilla të tjera

Përdorni kompresa të ngrohta dhe të ftohta me një distancë kohore prej 2 orësh. Pra pas kompresës me ujë të ftohtë, pas 2 orësh vendosni një kompresë të ngrohtë. Pas çdo komprese, masazhojeni zonën e nxirë që të përmirësoni qarkullimin e gjakut. Nëse të nxirat ndodhen në duar apo këmbë , masazhi duhet bërë në pjesën e sipërme dhe jo direkt në zonën e nxirë./AgroWeb.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-mbreti i Spanjës Juan Carlos, që ka lënë vendin pas akuzave për korrupsion ndodhet në Abu Dhabi, në një rezidencë të një superhoteli

Prej disa muajsh, pandemia ka pushtuar botën duke krijuar vështirësi dhe probleme të ndryshme.

Ish-Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Michelle Obama, ka treguar se vuante nga një depresion i një shkalle të ulët për sh

Pasuria e themeluesit të Facebook-ut, Mark Zuckerberg, veçse vjen duke u rritur.

Këngëtarja Aurela Gaçe është duke xhiruar klipin e këngës “Lento Lento” në Vlorë.

Vajza e aktorëve Vincent Cassel dhe Monicca Bellucci është akuzuar së fundmi se ka bërë ndërhyrje kirurgjikale.

Qyteti i Los Anxhelosit ka vendosur të ndëshkojë të gjithë ata që organizojnë festa të mëdha duke mos ndjekur rregullat anti Covid.

Kitara e yllit të Rock and Roll, Elvis Presley u shit në ankand për 1.32 milionë dollarë. Kitara akustike Martin D-18 e vitit 1942, u ble

Shënojeni diku emrin Elina Zhengo pasi me siguri do ta dëgjoni shpesh në të ardhmen si një ndër atletet më premtuese në Europë.

Një foshnjë raportohet se ka lindur shëndoshë e mirë në Kinë, megjithese i ishte mbështjellë kordoni i kërthizës rreth gjashtë herë përre