Tenori i famshëm nën akuzë për ngacmim seksual

14/08/2019 - 19:59

Gjiganti i operas, Placido Domingo ka mbrojtur veten përballë akuzave për ngacmim seksual duke insistuar se ai beson se të gjitha ndërveprimet dhe marrëdhëniet në karrierën e tij të gjatë kanë qenë gjithnjë të dëshiruara dhe konsensuale. Në një raport nga Associated Press, disa akuzuese, një nga të cilat është identifikuar, ka akuzuar Domingo-n se është përpjekur të përdorë pozicionin e tij si një nga këngëtarët më të famshëm të operas për t’i bërë presion të kryejë marrëdhënie seksuale.

Tetë këngëtare dhe një kërcimtare thanë se ishin ngacmuar seksualisht në incidente që datonin që në vitet 1980. Njëra prej tyre tha se Domingo i kish’ futur dorën nën fustan, ndërsa tre të tjera thanë se ai i kish’ puthuar ato kundër vullnetit të tyre. Disa thanë edhe se kishin ndjerë se karrierat e tyre ishin dëmtuar pas refuzimit të avancimeve të tij.

“Aludimet nga këta individë pa emër, që datojnë rreth 30 vite më parë janë shumë shqetësuese dhe të pabaza. Është e dhimbshme për mua të dëgjoj se mund të kem mërzitur dikë apo t’i kem bërë të ndjehen keq, pavarësisht se cilat kanë qenë qëllimet e mia,” deklaroi ai.

Domingo, i lindur në Spanjë, është një nga tenorët më të mëdhenj të shekullit të 20 e madje ka performuar në “Tre Tenorët”, bashkë me Luciano Pavarotin dhe Hose Karreras.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Stafi drejtuesi i një spitali ka pranuar zyrtarisht se mjekët operua një grua, teksa kjo e fundit ishte e ndërgjegjshme duke i shkaktuar

Ende pa mbaruar 2019-a, të gjithë jemi gjithë sy e veshë se ç'do të sjellë viti pasardhës, por para se të sjellim për ju horoskopin vjeto

Hulumtuesit sugjerojnë, që në paketimet e ushqimeve duhet të shkruhet se sa kohë dhe ushtrime fizike duhet të bëjë një person, që t’i dje

Marsela Çibukaj është një ndër këngëtaret shqiptare që ka spikatur me zërin e saj dhe është bërë tashmë shumë e dashur për publikun.

Revista Time e ka shpallur aktivisten kundër ndryshimeve klimatike, Greta Thunberg, person të vitit.

Nëse doni të mbani trupin tuaj në formë, shkoni në palestër. Ndërsa nëse doni të ushtroni trurin tuaj, dëgjoni muzikë.

Kryebashkiakja e qytezës franceze të La Gresle, Izabel Dugele ka dhënë një urdhër të pazakontë:

Dita prej tetë orësh e punës u krijua gjatë Revolucionit Industrial si një përpjekje për të ulur numrin e orëve të punës manuale që punët

Atmosfera e festave të fundvitit ka nisur të ndjehet në McComb, Mississippi.