Themeluesi i Facebook arrin pasurinë marramendëse

07/08/2020 - 10:39

Pasuria e themeluesit të Facebook-ut, Mark Zuckerberg, veçse vjen duke u rritur. Llogaria e tij bankare ka shkuar në 100 miliardë dollarë pas lëshimit të një opsioni të ri për video në Instagram.

Të mërkurën, Facebook njoftoi lëshimin e versionin amerikan dhe kundërshtar të TikTok-ut që quhet Reels. Aksionet e gjigandit teknologjik u rritën me 6% të enjten.

Në kompani, Zuckerberg zotëron 13% të aksioneve. Ai i bashkohet Jeff Bezos dhe Bill Gates, të cilët e kanë kaluar shifrën e 100 miliardëve dollarëve pasuri.

Drejtuesit e kompanive teknologjike kanë qenë në qendër të vëmendjes për shkak se pasuritë e tyre kanë ardhur duke u rritur pavarësisht kufizimeve.

Përkundrazi Facebook, Amazon, Apple dhe Google kanë qenë përfituesit më të mëdhenj nga pandemia e koronavirusit pasi njerëzit blenë më shumë online si dhe kalonin kohën më të madhe në internet.

Këtë vit, Zuckerberg e rriti pasurinë me 22 miliardë dollarë, ndërsa Bezos me 75 miliardë dollarë sipas Bloomberg.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Reperi amerikan, Miles McCollum i njohur me emrin e artit Lil Yachty, u arrestua dhe u akuzua për qarkullimin me shpejtësi tej normave të

Para disa ditësh, aktori i njohur italian, Grabiel Garko habiti të gjithë opinionin publik duke deklaruar se ishte gay.

Harry dhe Meghan Markle kanë në plan një kontratë 150 milionë dollarëshe në Netflix për të dokumentuar aktivitetet e tyre filantropike dh

Ekzistojnë tri lloje të marrëdhënieve në jetën tuaj dhe nëse gjeni të duhurën nga e para, ju jeni me të vërtetë me fat.

Nëse jeni femër, shanset janë të mëdha që të kaloni të njëzetat në gabime dhe ta gjeni veten.

Gashi po sjell një tjetër hit që është pjesë e albumit 1984.

Nusret Gokçe, një ndër shefat më të famshëm të kuzhinës, duket se është përfshirë në disa telashe.

Një gjykatë kineze ka dënuar me vdekje një mësuese në Kinë, me akuzat për helmimin e 25 fëmijëve, njëri prej të cilëve vdiq.

Ditën e sotme, është ndarë nga jeta në Itali, në moshën 83-vjeçare, dirigjentja e parë shqiptare, Rozmari Jorganxhi. Disa orë pas ndarjes

Ova dhe Memo përlotën të gjithë botën, duke bërë që filmi të korrte sukses menjëherë.