Theu karantinën, ministri i Shëndetësisë jep dorëheqjen: Jam një idiot

07/04/2020 - 14:18

Ministri i Shëndetësisë në Zelandën e Re ka dhënë dorëhqejen, pasi theu karantinën. David Clark e pranoi se kishte shkuar në plazh me familjen, duke udhëtuar për 20 kilometra.

Clark ka dhënë dorëheqjen, gjë që nuk është pranuar nga kryeministrja Jacinda Ardern, pasi sipas saj kjo është një kohë pandemie dhe ekipi duhet të qëndrojë i bashkuar.

Mjek me profesion, David Clarke edhe më herët ishte fotografuar duke ecur me biçikletë, ndërsa këtë herë e ka quajtur veten idiot për veprimin e tij.

"Në një kohë kur ne po kërkojmë nga banorët e Zelandës së Re që të bëjnë sakrifica historike, unë e braktisa ekipin. Kam qenë idiot dhe e kuptoj pse njerëzit do të zemërohen me mua. Si ministër i Shëndetësisë, është përgjegjësia ime që jo vetëm t'i ndjek rregullat, por të jap një shembull për Zelandën e Re. Unë i kërkova falje kryeministres për mungesën e gjykimit dhe i ofrova asaj dorëheqjen", tha Clark në një deklaratë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pamje plot gjallëri vijnë së fundmi nga klubet e natës së qytetit kinez Vuhan, i cili si ish-epiqendër e pandemisë raporton zero raste të

Platformat sociale, TikTok dhe WeChat do të ndalohen në tregjet amerikane të aplikacioneve nga dita e diel, përveç nëse presidenti i Shte

A ekzistojnë strategji të veçanta për të hyrë në zemrën e një personi dhe për t’i bindur ata që të jenë pjesë e jona?

Alkent Pozhegu, artisti shqiptar nga Kosova që është certifikuar tri herë në rekordet Guinnes, së fundmi ka krijuar skulpturën e fluturës

Ushtarja amerikane Yasim Adil, është infektuar me COVID-19 dhe virusin vrasës ajo ia ka transmetuar edhe 23 personave në Gjermani, e për

Aktori Jude Law ka folur së fundmi për filmin “Contagion” (Infektimi), i cili flet për historinë e një virusi vdekjeprurës.

Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti është sërish në pritje të ëmbël.

Faqja e Wikipedias që i kushtohet akuzave të abuzimit seksual kundër Donald Trump sapo është pasuruar me një viktimë të re.