Trump tallet me filmin fitues të çmimeve Oscar - “Parasite”, sulmon dhe Brad Pitt

22/02/2020 - 11:03

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Trump është tallur me fitoren historike të Koresë së Jugut për filmin më të mirë në çmimet Oscar. “Parasite”, i regjisorit Bong Joon Ho, ishte i pari film i huaj që mori çmimin e madh të akademisë.

“Dhe fituesi është…një film nga Koreja e Jugut. Çfarë dreqin ishte e gjitha ajo. Kemi plot probleme me Korenë, me çështjet tregtare. Dhe pas gjithë kësaj, këta çfarë bëjnë? I japin çmimin e filmit më të mirë”.

Përpara qindra mbështetësve në një takim elektoral në Kolorado, kreu i Shtëpisë së Bardhë tha se do të donte kthimin e filmave klasike, duke përmendur Gone With the Wind, një film që bazohet në epokën e luftës civile në jugun e Shteteve te Bashkuara, i vlerësuar me Oscar 80 vite me parë.

Trump sulmoi edhe aktorin Brad Pitt, i cili mori Oscar këtë vit për rolin e tij jo protagonist ne filmin e Tarantinos “Once Upon a Time in Hollywood”. Në fjalimin falënderues, Pitt tha se kishte kohë për të folur më shumë se ish-këshilltari i Sigurisë Kombëtare në Kongres, referuar gjyqit ndaj Presidentit.

“Nuk më ka pëlqyer asnjëherë ai. Është një djalë jo i mençur”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një foshnje 6-javëshe në Connecticut të SHBA-ve ka ndërruar jetë nga koronavirusi, dhe besohet të jetë viktima më e re në botë që ka humb

Ellis Marsalis Jr., pianist xhazi, mësues dhe patriark i një klani muzikor të Nju Orlins që përfshin djem të interpretuesit të famshëm Wy

Karantina në kohën e koronavirusit ka ndryshuar zakonet e konsumit. Sipas mediave spanjolle, konsumi i birrës ka shënuar rritje me 78%.

Papa Françesku u bëri thirrje punonjësve të medias të ndihmojnë publikun të mos ndihet vetëm në këtë periudhë izolimi.

Mbrëmjen e kaluar u bë i ditur lajmi se babai i Dj të njohur, Vik Krajës, doktor Dhimitër Kraja ishte infektuar me virusin ‘Covid-19’ pas

Një histori rrëqethëse raportohet nga Italia, për shkak të përhapjes masive të koronavirusit.

Nuk donin të respektonin radhën dhe distancën 1 metër nga njëri-tjetri.

Ditë më parë Princ Charles, djali i Mbretëreshës së Anglisë, i pari në rradhë për fronin britanik, u  testua për Covid-19 dhe rezultoi po

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali, ku një student 26-vjeçar italian Antonio De Pace vrau të fejuarën e tij, pasi pretendonte se e k

Një infermiere që punon në një spital në Britaninë e Madhe është surprizuar nga familjarët e saj sa hapi derën e shtëpise.