Tuneli më i lartë në botë, 9,2 km në 3000 metra lartësi

20/09/2020 - 17:24

India po përgatitet të inaugurojë Atal Tunel, galerinë rrugore më të lartë në botë, në lartësinë 3000 metra. Tuneli kalon nën qafën Himalajeve, në Pir Panjal, përgjatë autostradës që lidh Manali, në Uttar Pradesh në Leh, kryeqyteti i Ladakh. Vepra, e njoftuar nga mediat indiane, do të inaugurohet nga Narendra Modi brenda fundit të muajit, sapo të mbarojnë verifikimet e fundit teknike.

Tuneli i gjatë, 9,2 km, do të reduktojë së tepërmi distancën mes dy qyteteve prej 46 kilometra, duke bërë të kursehen katër orë udhëtim në vetëm 10 minuta. Vepra që ka marrë titullin në nder të Atal Bihari Vajpayee, ish kryeministri që ka humbur jetën së fundmi, është një xhevahir i inxhinierisë. Punët për ndërtimin e këtij tuneli kanë nisur 10 vjet më parë, por kanë kërkuar katër vite më shumë, nga gjashtë të parashikuarat për tu përfunduar.

Kjo për shkak sepse temperaturat në këtë zonë kanë bërë të mundur zhvillimin e punimeve vetëm nga muaji prill deri në shtator. Ekspertët e gjeopolitikës që kanë parë tunelin, që ndodhet shumë pranë linjës së parë dhe të përbashkët me Kinës, thonë se do të lehtësojë spostimet e ushtarëve dhe të autokolonave të tyre.

Harpal Singh, përgjegjës i Border Road Organization, bën me dije që India ka kompletuar në katër vitet e fundit pothuajse të gjitha rrugët e kufirit dhe ka përforcuar pjesën më të madhe të urave himalajane për të bërë të mundur kalimin e mjeteve edhe shumë të rënda.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shkencëtarët paralajmërojnë se pasojat psikologjike të pandemisë së koronavirusit do të jenë të mëdha.

Alvaro Morte i “Money Heist” ka fituar një rol të ri në një projekt filmik.

Mision vërtet i pamundur është bërë sot shmangia e koronavirusit dhe këtë stafi i “Mission Impossible 7” e provoi vetë.

Një tragjedi e rëndë ka ndodhur në një familje në Dublin të Irlandës, ku trupi i një infermiereje u gjet i pajetë poshtë një ure jo shumë

Kryeministri Edi Rama ka festuar 10-vjetorin e martesës së tij më Linda Ramën.

Ju kurrë nuk do të shikoni një avokado në të njëjtën mënyrë përsëri.

Dorëshkrimet e Adolf Hitlerit u shitën, në ankand nga shtëpia bavareze Hermann Historica.

Deputetja shtatzënë e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti është prekur nga virusi Covid-19.

Në një fermë në Sardenja të Italisë ka ndodhur një rast i çuditshëm, pasi një fermer italian ka njoftuar lindjen e një qenushi shumë të r

Brooklyn Beckham, djali i David dhe Victoria Beckahm dhe e dashura e tij Nicola Peltz u fejuan pak javë më parë, dhe shumë shpejt po dali