U prekën nga koronavirusi, regjisori kinez dhe familjarët e tij humbin jetën

20/02/2020 - 15:25

Virusi vdekjeprurës koronavirus, i ka marrë jetën edhe regjisorit të njohur kinez, Chang Kai, bashkë me familjen e tij.

Mediet e huaja raportojnë se para se të vdiste, regjisori iu kishte përcjellë një mesazh miqve, të afërmve dhe djalit të tij, që banonte në Londër, duke iu thënë “Lamtumirë atyre që më duan dhe i desha”.

Regjisori, dy prindërit e tij dhe motra ishin të izoluar, por koronavirusi iu ka marrë jetën, pasi të parin kishte prekur babain e Chang, më pas të ëmën e tij, atë dhe në fund motrën. Ndërkohë, raportohet se bashkëshortja e regjisorit është në gjendje të rëndë, e prekur edhe ajo nga virusi.

Kur i ati u sëmur regjisori e dërgoi në spital, por nuk kishte më vende dhe u detyrua ta kthente në shtëpi dhe të kujdesej vetë për të. Ditën e vdekjes së të atit, 28 janar, iu sëmur e ëma, ditën e vdekjes së të ëmës, 2 shkurt, u sëmur ai dhe e motra.

Në atë ditë, autoritetet në Wuhan ndryshuan strategjinë për të luftuar virusin. Duke izoluar njerëzit e infektuar me virus dhe njerëzit u drejtuan në qendra karantine të ngritura pikërisht për ta. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Karantina ka lënë edhe një nga futbollistët më të mirë në botë pa berber.

Familja Kennedy është tronditur sërish nga një ngjarje e rëndë pasi mbesa e Robert Kennedy është zhdukur së bashkë me djalin e saj të vog

Ditën e diel, përveçse të gjithë ishim të detyruar ta kalonim në karantinë, edhe moti nuk premtoi shumë.

Vajza 19-vjeçare e boksierit Floyd Mayweather, Iyanna është arrestuar për sulm të rëndë me armë vdekjeprurëse, pasi kishte goditur një gr

Një infermiere nga Anglia, Shirley Watts, ka postuar një video mjaft prekëse në rrjetet sociale.

Avokado kombinon fuqitë e saj me vetitë anti-inflamatore të mjaltit dhe fuqinë qetësuese të tërshërës dhe i jep lëkurës sonë hidratim dhe

Edhe pse të gjithë jemi të vetëdijshëm që gjatë pandemisë së koronavirusit është çështje kyç të mbahet higjiena dhe rregullisht të dezinf

Shkencëtarët që bënë klonimin e parë të suksesshëm në botë, duke krijuar delen Dolly, thuhet se janë në bisedime me qeverinë britanike pë