Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

U vodh 10 vite më parë, gjendet statuja romake me vlerë 100 mijë € në një dyqan në Belgjikë

15/04/2021 - 09:16

Një statujë romake që daton nga shekulli i parë para Krishtit është gjetur pothuajse një dekadë pasi ishte vjedhur nga një vend arkeologjik në Itali. Dy oficerë italianë hasën skulpturën, e cila është një njeri pa kokë, në një dyqan me sende antike në Belgjikë.

Duke qenë se kishin dyshime për origjinën e saj, kontrolluan një bazë të dhënash të objekteve të vjedhura dhe zbuluan se statuja “Togatus” ishte zhdukur që prej vitit 2011. Skulptura besohet të jetë me vlerë rreth 100,000 €.

Oficerët italian shin në kryeqytetin belg Bruksel për një hetim të veçantë në fillim të këtij viti. Më tej pas hetimeve u konfirmua se statuja ishte vjedhur në periferi të Romës në nëntor 2011.

Tashmë statuja është marrë nga autoritetet belge dhe është kthyer në Itali, në vendin ku ishte para se të vidhej.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ermal Mamaqi është tani edhe një producent i njohur filmash dhe këtë e tregon suksesi i dy filmave të fundit “Dy gisht mjaltë” dhe “I lov

Ditën e sotme, Tea Trifoni ishte e ftuar në “E diell”, krah çiftit Melisa-Andi dhe sigurisht nuk ka shpëtuar pa folur për ta.

Xhaketa e stilit ushtarak, e veshur nga këngëtarja amerikane Janet Jackson gjatë turneut Rhythm Nation 1990, u shit në ankand në Beverly

“Instagrami” sot është kthyer në një biznes shumë fitimprurës për njerëzit e njohur të ekranit. Ka nga ata personazhe që ende paguhen me

Greg Rama, djali i kryeministrit Edi Rama është parë në shkallët e stadiumit, i shoqëruar nga një vajze brune.

Floriana Garo, zëdhënëse e fushatës së PD-së, ka folur për herë të parë për rezultatin e zgjedhjeve të 25 prillit.

Shenja zodiakale nën të cilën kemi lindur zbulon gjithashtu se ndaj cilave mëkate jemi më të prirur të dorëzohemi.

Dashi

Dy vëllezërit Duka, Agron dhe Armand, kanë pozuar në shoqërinë e njëri-tjetrit, ndërsa konsumojnë një gotë verë të kuqe. 

Tabloja "Gruaja e ulur pranë dritares" e Pablo Picassos u shit sot 103,4 milionë dollarë gjatë ankandit të organizuar te Christie's, në N

Seriali i famshëm “Friends” do të rikthehet në HBO Max më 27 maj.