Udhëtimet e Meghan dhe Harry që i kushtuan shumë popullit britanik

25/09/2020 - 19:21

Udhëtimi i fundit zyrtar i Princit Harry dhe Meghan Markle si anëtarë të Familjes Mbretërore u kushtoi taksapaguesve britanikë gati një çerek milioni paund, sipas një llogaritje të fundit zyrtare.

Ata ishin në Afrikën e Jugut, Botsvana, Angola dhe Malavi vjeshtën e kaluar, ishte faturuar si një nga ngjarjet më të famshme të vitit mbretëror.

Llogaritë mbretërore të botuara sot, tregojnë se 245,643 paund janë shpenzuar në fluturimet e planifikuara dhe një avion privat për çiftin dhe shoqëruesit e tyre, duke i bërë Harry-n dhe Meghan si shpenzuesit më të mëdhenj të buxhetit.

Burimet pranë çiftit e justifikuan koston, duke thënë se ishte një vizitë e miratuar nga Zyra e Jashtme dhe ndihmoi në nxjerrjen në pah të punës së bamirësive të shumta.

Ndërkohë, 210,345 paund të tjera u shpenzuan nga zyrtarët mbretërorë për një aeroplan privat charter për ta çuar Princin Charles në Oman për të bërë nderime zyrtare pas vdekjes së mbretit. Udhëtimi zgjati vetëm dy ditë.

Turneu i Dukës dhe Dukeshës së Kembrixhit, William dhe Kate në Pakistan vitin e kaluar ishte i treti më i shtrenjtë i vitit, me kosto 117,116 £, por u konsiderua një sukses i madh nga ministrat.

Pikëpyetje janë ngritur gjithashtu në lidhje me 15,848 paundet e shpenzuara për Princin Andrew për udhëtimin e tij në Klubin e Golfit Royal Portrush në Irlandën e Veriut që zgjati vetëm dy ditë korrikun e kaluar.

Në tabelën e mëposhtme mund të shihni shifrat marramendëse të parave që janë shpenzuar për udhëtimet e anëtarëve të familjes mbretërore.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ju kurrë nuk do të shikoni një avokado në të njëjtën mënyrë përsëri.

Dorëshkrimet e Adolf Hitlerit u shitën, në ankand nga shtëpia bavareze Hermann Historica.

Deputetja shtatzënë e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti është prekur nga virusi Covid-19.

Në një fermë në Sardenja të Italisë ka ndodhur një rast i çuditshëm, pasi një fermer italian ka njoftuar lindjen e një qenushi shumë të r

Brooklyn Beckham, djali i David dhe Victoria Beckahm dhe e dashura e tij Nicola Peltz u fejuan pak javë më parë, dhe shumë shpejt po dali

Dwayne "The Rock" Johnson u rrit duke admiruar babanë e tij, legjendën e mundjes, Rocky, i cili u bë kampioni i parë me peshë të rëndë në

Familja Trump vendosi maskën në debatin e fundit presidencial, pasi u paralajmëruan se nuk do të futeshin brenda nëse nuk do e vendosnin.

Një nga çiftet më gazmorë të Hollywood-it, Blake Lively dhe Ryan Reynolds, u përpoqën të sigurohen, që njerëzit të votojnë në zgjedhjet e

Maskat për fytyrën po përdoren në të gjithë botën për të provuar dhe mbajtur koronavirusin jashtë vrimave të hundës dhe gojës, pasi kjo ë

Shumica e personazheve VIP, në një fazë të caktuar të jetës së tyre rrëfejnë për ato që u kanë ndodhur në fëmijëri. Por kjo e aktorit Mat