Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Vendosni një limon pranë shtratit, do të habiteni se çfarë ndodh

05/03/2021 - 11:11

Të gjithë e dinë se limonët janë të dobishëm për shkak të nivelit të lartë të vitaminës C. Ne e shtojmë këtë frutë në çaj dhe e përdorim atë kur gatuajmë dhe kurojmë ftohjet. Megjithatë këto nuk janë të vetmet veti të limonëve.

Më poshtë janë listuar disa përfitime të tjera mund të sjellë limoni nëse e vendosni pranë shtratit tuaj.

Më në fund do të relaksoheni

Aroma e agrumeve qetëson sistemin nervor, zvogëlon ankthin dhe ndihmon në lehtësimin e tensionit pas një dite të vështirë. Nëse nuk keni vaj esencial të limonit, përdorni një copë limoni.

Përqendrimi dhe vëmendja juaj do të përmirësohen

Limoni ka një veti tjetër të mahnitshme. Duke thithur aromën e tij çdo ditë, një person përqendrohet më shumë dhe veprimtaria e tij mendore dhe kujtesa përmirësohen. Edhe në punë, njerëzit bëjnë më pak gabime nëse ndjejnë aromën e limonit.

Humori juaj përmirësohet

Vaji esencial i limonit është një ilaç i provuar për depresionin.

Ajri do të pastrohet nga mikrobet

Limoni ka jo vetëm një aromë të këndshme por edhe veti bakter-vrasëse. Pastron ajrin në dhomë mirë.

Nuk ka më presion të lartë të gjakut

Shumë njerëz vuajnë nga hipertensioni dhe limoni mund t’i ndihmojë. Era e saj ul presionin e gjakut.

Insektet nuk do t’ju shqetësojnë

Milingonat, mizat, mushkonjat dhe insektet e tjera nuk ka gjasa të qëndrojnë në një shtëpi me erë limoni. Dhe nuk do të keni nevojë të shpenzoni para për ilaçet kimike. Për një efekt edhe më të madh, ngjitni karafila në copa limoni.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Del në shitje shtëpia më e shtrenjtë në botë, e cila në treg kap shifrën e 500 milionë dollarëve sipas Daily Star.

Ditën e sotme, Princi Philip do të përcillet për në banesën e fundit. Ceremonia mortore, e cila do të bëhet në orën 15:00, me kohën lokal

E para lindi gjuha e më pas shkrimi, megjithatë kjo nuk do të thotë se duhet e mund të flasim për gjithçka.

Këngëtari me famë botërore, Justin Bieber, ka dhënë së fundmi një intervistë për revistën e njohur GQ.

Një 31-vjeçar nga qyteti i Breshias ka rënë në prangat e policisë pasi akuzohet se kishte dhunuar të dashurën e tij për shkaqe xhelozie,

I ndjeri Princi Philip raportohet se ka pasur një marrëdhënie të shkëlqyer me Lady Dianën. Mediat e huaja kanë publikuar edhe letrat mes

Ish-Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Michelle Obama do t’i bashkohet së shpejti Hollit Kombëtar të Famës të Grave, insti

Këto tri shenja karakterizohen nga një kuriozitet intelektual, por edhe zgjuarsi e madhe.

Anëtarët e Familjes Mbretërore treguan disa fotografi të papublikuara më parë të Dukës së Edinburgut, pas vdekjes së tij në moshën 99-vje

Felix Lalo është një nga të rinjtë më të famshëm në TikTok tani për tani.