Vendosni një sapun në çarçafët tuaj para sa të flini dhe do shërojë këtë sëmundje

20/05/2020 - 12:26

Jo të gjithë arrijnë të bëjnë një gjumë të rehatshëm. Ka shumë njerëz që kanë vështirësi të flenë natën për arsye të ndryshme. Disa janë të shqetësuar dhe të tjerët nuk mund të gjejnë një pozicion të mirë. Cilado qoftë arsyeja, gjumi i parehatshëm është shumë irritues dhe mund të ketë një efekt të rëndësishëm në jetën e përditshme.

Ndonjëherë ne mund të ndihemi të shqetësuar dhe kur kjo fillon të bëhet një situatë kritike, mund të përjetojmë simptoma të sindromës së këmbëve të shqetësuesuara (RLS).

RLS është një çrregullim i gjumit i karakterizuar nga një kërkesë e pakontrollueshme për të lëvizur këmbët. Zakonisht ndodh gjatë natës kur shkoni të flini.

Simptomat e kësaj sindrome janë dridhja e këmbëve, një nxitje e papërmbajtshme për t'i lëvizur ato dhe ndjesia e parehatisë për të pushuar. Simptomat janë më të rënda gjatë natës sesa gjatë ditës.

Njerëzit me RLS shpesh ndjehen të kufizuar sepse nuk mund të shkojnë më në kinema ose të udhëtojnë në distanca të gjata me tren ose aeroplan.

Shkaku i RLS është i panjohur. Ndoshta është për shkak të një çrregullimi të qelizave nervore të trurit që kontrollojnë lëvizjen dhe reflekset. Gjendja duket se është e trashëgueshme. Ndonjëherë është për shkak të niveleve të ulëta të hekurit ose një efekt anësor të sëmundjeve të tjera kronike siç janë dështimi i veshkave ose diabeti.

Sapun livando

Gjatë një programi televiziv, Dr. Oz, mjeku i mirënjohur i televizionit, foli për një kurë të veçantë për sindromën e këmbëve të shqetësuar që me të vërtetë duket se funksionon: vendosja e sapunit nën çarçafë, dhe konkretisht, sapuni me livando. Livando ka një efekt qetësues. Vendosni një copë sapun livando midis çarçafëve, në këmbët tuaja çdo mbrëmje. Duhet të keni parasysh që spazmat dhe ngërçet ulen dhe këmbët tuaja duken shumë më të qeta! Ia vlen ta provoni.

Teknika e sapunit me livando nuk është vërtetuar shkencërisht, por shumë njerëz tregojnë në internet se me të vërtetë funksionon. Një grua tregoi se e kishte futur sapunin nën çarçafë, dhe se kishte fjetur më mirë se çdo herë tjetër. Sigurohuni që sapuni të jetë me livando. Një sapun normal zakonisht nuk funksionon.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këngëtari Aleksandër Gjoka duket se është mjaft i revoltuar me kryeministrin Edi Rama sa i përket masave anti-koronavirus.

Tenori i famshëm italian Andrea Bocelli tregoi se në muajin mars ka rezultuar pozitiv ndaj koronavirusit, por që atëherë është shëruar pl

Kompania amerikane e bioteknologjisë, Novavax, filloi testimin në njeri të vaksinës kundër koronavirusit dhe tha se në korrik pret rezult

Programi më i ri që ka startuar në “Top Channel” çdo të premte “Aventurierët” vjen në formën e një reality show por që në episodin e plot

Studime të ndryshme tregojnë se çokollata e zezë ndihmon në përmirësimin e cilësisë së flokëve dhe parandalon rënien e tyre.

Reperi britanik, Swarmz, arriti që të shpëtonte pa lëndime nga aksidenti që pati me “Ferrari”-n 250 mijë paund (280.000 euro), pasi u për

Më 26 janar legjenda e basketbollit Kobe Bryant ndërroi jetë në një aksident tragjik së bashku me vajzën e tij dhe 6 persona të tjerë.

Një efektiv policia është ndjerë keq dhe ka pësuar një gjendje të fikëti, teksa ishte në krye të detyrës.

Prej disa kohesh, perflitet se Harry dhe Meghan Markle janë në krizë dhe mund të ndahen.Shkak i kesaj jane spekulimet se Meghan detyroi H

Të rinj e të moshuar kanë harruar kohën e pandëmisë dhe kanë shkuar të shijojnë rrezet e dielit në bregdetin e Golemit.