Vizatimi i vogël që mund të shitet për 16 milionë dollarë

10/05/2021 - 17:39

Një skicë e vogël e një ariu e vizituar nga Leonardo da Vinci pritet të shitet në ankand me vlerën mbi 16 milionë dollarë.

Artikulli është një nga tetë vizatimet e Leonardo-s që kanë mbetur në duar private.

Me përmasa më pak se 8 inç katror, vizatimi u bë në letër të zbehtë rozë-bezhë duke përdorur pikën e argjendtë – një teknikë, e mësuar nga Leonardo nga mjeshtri i tij Andrea del Verrocchio, që përfshin shënimin e letrës së trajtuar kimikisht me shufra argjendi ose tela.

Skica ka ndryshuar duar disa herë gjatë shekujve, në fakt, ajo ishte shitur një herë nga Christie’s(shtëpi ankandi) për vetëm 2.50 £ (rreth 312 £, ose 439 dollarë, në paratë e sotme) në 1860. Me titull “Koka e një Ariu”, ajo është shfaqur në institucionet kryesore duke përfshirë Galerinë Kombëtare në Londër, Louvre Abu Dhabi dhe Muzeun Shtetëror të Ermitazhit të Shën Petersburg.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një postim në rrjete sociale i kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj ka ngritur dyshimet se këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua

Kombinimi i veshjeve me aksesorë shtesë për të krijuar një stil unik është pjesë e pandarë e përditshmërisë së artistes durrsake Asel Ist

Majat e djegura të flokëve janë një shqetësim i vazhdueshëm, por nëse tregohesh pak më e kujdesshme, mund t’i evitosh.

Princi Philip do të kishte festuar 100-vjetorin e lindjes më 10 qershor dhe me rastin e ditës së tij të lindjes, anëtarët e familjes mbre

Marsi është planeti i energjisë dhe jetës suaj mund t’i kishte munguar, por kjo situatë po ndryshon pasi tashmë planeti do të kalojë në s

Janë plot dhjetë ndryshime ato të cilat sjellin në vetvete kundërshtime mes gjinisë mashkullore dhe femërore.

Kur punojmë shumë për të përfunduar një projekt, shumica prej nesh përpiqen të dëgjojnë muzikë, në mënyrë që të përqendrohemi në detyrën

Një 18-vjeçare në Itali ka ndërruar jetë si pasojë e një tromboze.

Studiuesja e astrologjisë Keti Sula ka treguar se përse kryeministri Edi Rama fitoi zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

Në verë më shumë se kurrë, dielli shqetëson shikimin tonë, prandaj përdorimi i syzeve dielli bëhet më i domosdoshëm.