Vullkani Etna ndriçon qiellin e natës me "ujëvarën" e llavës (FOTO)

23/02/2021 - 21:51

Shpërthimi spektakolar i vullkanit Etna arriti kulmin dje teksa ujëvara e llavës së tij zgjatej deri në 1,500 metra në faqen e malit, në një shfaqje që një nga ekspertët e quante “më impresionuesja e dekadave të fundit”.

Vullkani më aktiv i Evropës ka qenë në formë eksplozive javët e fundit, duke ‘pështyrë’ magmën inkandeshente dhe shiun e hirit të tij, deri në qytetin e Katanias.

Sipas ekspertëve kjo shfaqje fishekzjarrësh është pjesë e shpërthimit të tij Strombolian, që mund të konsiderohet si një prej aktiviteteve normale të malit 3,300 metra të lartë.

“Etna po jep një spektakël të rrallë këto ditë,” tha Marco Neri, ekspert vulkanologjie i Institutit Italian të Gjeofizikës.

“Ky është sigurisht shpërthimi më i fortë i kraterit jugor që prej zbulimit të tij në vitin 1971. Nuk kishim parë kurrë shpërthime kaq të larta prej vitesh, por gjithsesi ende nuk ka rrezik për popullatën, përveç problemeve të frymëmarrjes që mund të vijnë për disa orë kur hiri mbulon rrugët dhe ndërtesat",- tha Neri.

Shpërthimet e shpeshta të Etnas gradualisht kanë ndryshuar panoramën e juglindjes së Siçilisë dhe në disa raste kanë kërcënuar komunitetet në rrëzë të malit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Moti i ngrohtë i kësaj fundjave ka favorizuar të gjithë ata që kishin planifikuar ta kalonin në bregdetin e Adriatikut në Durrës e Golem.

Një turisteje i ka buzëqeshur fati teksa ka qenë duke pritur avionin.

Ndikimi që kanë pasur kufizimet tek të moshuarit ka luajtur një rol pengues në jetën e tyre normale për shkak edhe të brishtësisë fizike

Wanda provokoi edhe një herë ndjekësit me foto nga shtrati.

Mjegulla ka “pushtuar” Durrësin mbrëmjen e sotme.

“E dimë të gjithë si është shtypi britanik dhe ishte pikërisht ai që po shkatërronte shëndetin tim mendor.

Ndër pyetjet e shumta që na mundojnë lidhur me pandeminë Covid-19, nisur nga “kur do të mbarojë e gjitha kjo situatë” apo “edhe për sa ko

1. Ju nuk mund ta llogaritni saktë dritaren tuaj pjellore.

Një e moshuar nga Çekia po bën xhiron e rrjeteve sociale.

Mbretëresha e Mbretërisë së Bashkuar, Elisabeth ka mbajur një fjalim të rrallë mbi vaksinimin ndaj Covid-19, duke sugjeruar se është egoi