Zbulim i rëndësishëm në Zelandën e Re

16/08/2019 - 11:18

Zelanda e Re ka tërhequr vëmendjen e medias botërore, kësaj here jo për sulme terroriste por për një zbulim të rëndësishëm. Mbetjet e një pinguini gjigant, me madhësinë e një njeriu janë zbuluar kohët e fundit, në Zelandën e re, duke surprizuar kështu vendas e të huaj. 

Kockat e gjetura i përkasin një kafshe që mendohet të ketë qenë 1.6m e gjatë dhe më një peshë prej më shumë se 80 kg. Fosilet tregojnë se kafsha i përket epokës së Paleolitit dhe daton 56-66 milionë vjet më parë.

I quajtur “Pinguini Monstër” është vendosur në muzeun ‘Canterbury’ ku gjendjen edhe mbetje të papagajve apo shqiponjave në përmasa shumë të mëdha që tashmë janë zhdukur. “Ky është një nga speciet më të mëdha që ne kemi gjetur ndonjëherë”, tha për BBC Paul Scofield, kuratori i muzeu.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vajza e regjisorit të famshëm, Steven Spielberg, ka nisur një karrierë të re në industrinë e pornografisë dhe shprehet se babai i saj e m

Dy gra të cilat blenë shilte për karriget e kopshtit në një dyqan bamirësie në Zyrih, morën shumë më tepër se aq.

Një infermiere greke 34-vjeçare, Stavroula Metaxakis, nga Viannos i Kretës gjeti portofolin me 500 euro të një nëne shqiptare, teksa isht

Një i ri shqiptar ka fituar 30 mijë euro në emisionin e njohur italian Avanti un’ altro”, të drejtuar nga Paolo Bonolis. Shqiptari Xhino

Aktori i humorit, Albano Bogdo, ka ndarë me ndjekësit e tij në rrjete sociale lajmin e trishtë të ndarjes nga jeta të gjyshes.

Pak javë para se të vriste veten, Caroline Flack shkroi një letër që s’e publikoi dot ku tha se “e ardhmja iu shkatërrua” ngaqë akuzohej

Përdorimi i fjalës “mbretëror" nga Princi Harry dhe gruaja e tij, Meghan, për sipërmarrjen e tyre të re po rishikohet nëse do të lejohet

Kryeministri Edi Rama ka qenë i ftuar mbrëmjen e djeshme në “Real Story” të gazetarit Sokol Balla.

Këngëtari i njohur Harry Styles, ditën e Shën Valentinit është përballur me një situatë të vështirë.

Qytetarët në Britani janë shokuar kohët e fundit, pasi në rrugët e Sunderland janë hedhur jastëkë të mbushur me gjarpërinj.