Zbulimi befasues i studimit: Sjellja homoseksuale pjesë e ADN-së sonë të hershme

18/11/2019 - 22:00

Paraardhësit e lashtë të të gjitha kafshëve, por edhe të njerëzve, mund të kenë qenë biseksualë, të angazhuar në akte homoseksuale, në vend se thjeshtë heteroseksualë, siç mendohej më parë.

Është ky zbulimi befasues i një studimi të ri, nga Universiteti Yale. Homoseksualiteti në kafshë është i përhapur dhe kërkimet e reja kanë zbuluar se mund të ketë qenë pjesë e sjelljes së kafshëve që nga fillimi.

Aktiviteti seksual i më shumë se 1.500 specieve të kafshëve të ndryshme, përfshirë gaforret, gjarpërinjtë, majmunët dhe lopët, është studiuar nga shkencëtarët si pjesë e përpjekjeve për të zbuluar pse homoseksualizmi vazhdon ‘pavarësisht se nuk ka një përfitim të dukshëm evolucionar’.

Studiuesit besojnë se në vend se të evoluojnë pas heteroseksualizmit siç mendohej më parë, sjellja homoseksuale ishte pjesë e ADN-së sonë të hershme.

Ata sugjerojnë që paraardhësit tanë më të hershëm, si edhe të kafshëve praktikuan ‘sjellje seksuale pa dallime të drejtuara drejt të gjitha gjinive’, në vend se thjesht seks heteroseksual. Studiuesit  thonë se sjellja heteroseksuale ka të ngjarë tw jetw një ‘tipar i rrjedhur’ që lind nga natyra biseksuale e specieve paraardhëse së bashku me sjelljen homoseksuale.

Ekipi thotë se provat për teorinë e tyre vijnë pjesërisht nga ekinodermat, specie përfshirë yllin deti, të cilat tregojnë sjellje biseksuale.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është vetëm 12 vjeçe dhe ka fituar një listë të gjatë çmimesh të ndryshme falë zërit të saj të bukur.

Përkundër besimit që kemi thuajse të gjithë, lëkura e thatë nuk është vetëm problem gjatë dimrit.

Ka rezultuar pozitive me Covid-19 Kimberly Guilfoyle, e fejuara e Donald Trump Jr, e cila është edhe pjesë e stafit të fushatës për rizgj

Rishfaqja e një zogu që mendohej se u zhduk para 100 mijë vitesh ka tronditur shkencëtarët.

Një grua 55-vjeçare është vrarë nga një tigër në kopshtin zoologjik të Zyrihut.

Një shpend që fluturon mbi plazhin Myrtle në Karolinën Jugut duke mbajtur në kthetra një peshk të stërmadh.

Ministri i Financave, Rishi Sunak inkurajoi sot britanikët të “hanë jashtë për të mbështetur” punësimin në restorante, në ditën e parë të

Ylli i muzikës pop Kate Perry, ka pranuar së fundmi depresionin dhe ankthin gjatë shtatzënisë me disa postime ‘kriptike’ në rrjetet socia

Bernie Ecclestone do të festojë në tetor 90 vjetorin, por përvecse është gjysh dhe stërgjysh, tani është bërë sërish baba.

Djali i akademikut të njohur Moikom Zeqo, Epidamn Zeqo, nga studio e “Historia ime”, foli këtë të premte për humbjen e parakohshme të të