Zbulimi befasues i studimit: Sjellja homoseksuale pjesë e ADN-së sonë të hershme

18/11/2019 - 22:00

Paraardhësit e lashtë të të gjitha kafshëve, por edhe të njerëzve, mund të kenë qenë biseksualë, të angazhuar në akte homoseksuale, në vend se thjeshtë heteroseksualë, siç mendohej më parë.

Është ky zbulimi befasues i një studimi të ri, nga Universiteti Yale. Homoseksualiteti në kafshë është i përhapur dhe kërkimet e reja kanë zbuluar se mund të ketë qenë pjesë e sjelljes së kafshëve që nga fillimi.

Aktiviteti seksual i më shumë se 1.500 specieve të kafshëve të ndryshme, përfshirë gaforret, gjarpërinjtë, majmunët dhe lopët, është studiuar nga shkencëtarët si pjesë e përpjekjeve për të zbuluar pse homoseksualizmi vazhdon ‘pavarësisht se nuk ka një përfitim të dukshëm evolucionar’.

Studiuesit besojnë se në vend se të evoluojnë pas heteroseksualizmit siç mendohej më parë, sjellja homoseksuale ishte pjesë e ADN-së sonë të hershme.

Ata sugjerojnë që paraardhësit tanë më të hershëm, si edhe të kafshëve praktikuan ‘sjellje seksuale pa dallime të drejtuara drejt të gjitha gjinive’, në vend se thjesht seks heteroseksual. Studiuesit  thonë se sjellja heteroseksuale ka të ngjarë tw jetw një ‘tipar i rrjedhur’ që lind nga natyra biseksuale e specieve paraardhëse së bashku me sjelljen homoseksuale.

Ekipi thotë se provat për teorinë e tyre vijnë pjesërisht nga ekinodermat, specie përfshirë yllin deti, të cilat tregojnë sjellje biseksuale.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Syzet e kitaristit të grupit të famshëm 'The Beatles’ janë shitur ditën e djeshme në një ankand në Londër më shifër të çmendur.

Edhe pse muaji dhjetor është i mbushur me festa gazmore, jo të gjithë mund të jenë të lumtur. Fundja, dimri është stinë e ashpër.

Duket sikur ka dalë nga një film i James Bond, por koncepti mund edhe të tregojë se e ardhmja e superjahteve është edhe nënujore.

Për disa, 2019-a ka fluturuar, për të tjerë duket sikur s'do të marrë fund kurrë.

Mijëra krijesa të çuditshme kanë pushtuar një plazh në Kaliforni. Krijesat pulsuese janë krimba në formë dhjami, ose “Urechis caupo”.

Përpara atmosferës së festave të Nëntorit, kur shumica e njerëzve bëjnë plane se ku do t`i kalojnë ato, sidomos kur dy ditët e festave i

Zakonisht për festa gjejmë në pemën e Krishtlindjes dhurata që na bëjnë të lumtur.

Kim Kardashian është nënë e 4 fëmijëve, 2 prej të cilëve kanë ardhur në jetë nga një nënë surrogate.

Një ngjarje e veçantë ka ndodhur në Kategorinë e Dytë në slloveni, teksa një lojtar është përjashtuar nga ekipi i tij.

Të paktën një herë në vit, datat e kalendarit përputhen për të na dhënë një të premte të 13-të.