Zbulohen mbetjet e qytetërimit 2000 vjeçar

Postuar: 25/02/2018 - 08:36

   Gërmimet arkeologjike afër murit kinez kanë zbuluar mbetje të një qytetërimi 2000 vjeçar. Këto rrënoja janë gjetur 1.3 kilometra në veriperëndim të Murit Kinez, ndërsa supozohet se u përkasin dinastisë Han, e cila paraqet epokën e artë të artit, politikës dhe teknologjisë kineze.

Qyteti antik shtrihet në rreth 210 hektarë tokë me gjatësi prej 5.850 metrave. Ndërsa në disa objekte të tjera gjenden motive të harqeve, të cilat janë karakteristike për kulturën Hune.

Kina gjatë dinastisë Han disa herë ka luftuar me Hunët. Hunët kanë qenë popull nomad, i cili jetonte në Evropën Lindore, në Kaukaz dhe në Azinë Qendrore mes shekujve 4-të dhe 6-të.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Fenomeni natyror “bombë uji”, i cili nënkupton një sasi mjaft të madhe reshjesh të përqendruara në të njëjtin vend dhe në një kohë shu

   Një fjalë popullore thotë, kur të vijnë të këqijat hapi derën… I tillë mund të quhet edhe ky incident i ndodhur në Indonezi, ku arkivo

   Policia në Pejë është duke e hetuar vjedhjen e një shtëpie në Zahaq, derisa pronari Xhevdet Kelmendi ishte në pushim me familje.

   Botërori “Rusi 2018” ka disa ditë që ka nisur dhe po mban të mbërthyer pas ekranit tifozë nga e gjithë bota.

   Olti Curri njohet si një prej opinionistëve që i thotë gjërat hapur dhe pa dorashka. 

   Prej disa ditësh ka nisur kompeticioni më i madh i futbollit, por ndryshe nga shumica e ndeshjeve, Kupa e Botës nis që në orën 3 të pa

   Aktorja shqiptare ka realizuar disa foto sensuale dhe njëkohësisht shumë të guximshme.

Një kopsht zoologjik në Beijing tregon përkujdesje të vazhdueshme për një organgutang duke përdorur masazh tradicional kinez.

Meksika arriti një fitore madhështore duke mposhtur kampionët e botës në fuqi, Gjermaninë, me rezultatin 1-0 falë golit të Lozanos në min

Gratë që zgjohen herët pasi të rriten, kanë më pak gjasa të zhvillojnë depresionin se sa ato që e duan të qëndrojnë në shtrat thotë një h