Zbulohen mbetjet e qytetërimit 2000 vjeçar

Postuar: 25/02/2018 - 08:36

   Gërmimet arkeologjike afër murit kinez kanë zbuluar mbetje të një qytetërimi 2000 vjeçar. Këto rrënoja janë gjetur 1.3 kilometra në veriperëndim të Murit Kinez, ndërsa supozohet se u përkasin dinastisë Han, e cila paraqet epokën e artë të artit, politikës dhe teknologjisë kineze.

Qyteti antik shtrihet në rreth 210 hektarë tokë me gjatësi prej 5.850 metrave. Ndërsa në disa objekte të tjera gjenden motive të harqeve, të cilat janë karakteristike për kulturën Hune.

Kina gjatë dinastisë Han disa herë ka luftuar me Hunët. Hunët kanë qenë popull nomad, i cili jetonte në Evropën Lindore, në Kaukaz dhe në Azinë Qendrore mes shekujve 4-të dhe 6-të.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kjo mund të jetë parajsa.

   Një peticion në mbështetje të një shoferi francez autobusësh që përballet me masë disiplinore pasi u filmua teksa qëllonte me shuplakë

Ka sezone kur flokët tuaj janë shumë të butë dhe me shkëlqim, por ka dhe raste kur janë shumë të ashpër dhe të thatë.

Fëmijët kanë dalë në rrugët e Gjermanisë këtë javë për të protestuar kundër përdorimit të tepruar të telefonavae nga prindërit e tyre.

Mesfushori i Çelsit, N’Golo Kante, ka bërë që disa tifozë të kalojnë një natë të paharruar.

Kompania SpaceX e Elon Musk ka zbuluar turistin e parë që do të fluturojë rreth Hënës.

   Njerëzit nuk mund të jenë 100% të mirë apo të këqij, ne të gjithë kemi një sasi të mirësisë dhe të keqes në trupin tonë.

   Arkeologët egjiptianë kanë zbuluar statujën e një sfinksi ndërkohë që zbraznin ujin nga tempulli faraonik i Kom Ombo në qytetin jugor

Njerëzit shpesh përcaktojnë qëllime të ndryshme gjatë gjithë jetës së tyre.

Të gjithë atë njerëz që përtojnë të shkojnë në palestër apo nuk ushtrojnë aktivitet fizik, do t'ju vijë shumë keq për veten e tyre pasi t