Zbulohen specie të reja dinosaurësh

09/09/2019 - 21:15

Një lloj i ri dinosauri është zbuluar në Japoni dhe është skeleti më i madh i dinosaurëve që është gjetur ndonjëherë në vend. Studiuesit besojnë se kockat ndihmojnë për të shpjeguar origjinën dhe evolucionin e dinosaurëve në rajon. Skeleti i tyre u zbulua nën depozitat detare 72 milionë vjeçare në qytetin e Mukawa, ne rajonin e Hokkaido.

Mbetjet e para të dinosaurit u gjetën në vitin 2013, kur shkencëtarët zbuluan një bisht të përgjysmuar të zvarranikut. Gërmimet e mëtejshme gjetën një skelet gati të plotë, më i madhi i gjetur ndonjëherë në Japoni.

Hulumtimi gjithashtu sugjeron se paraardhësit e dinosaurit dukej se preferonin zonat bregdetare, një habitat i rrallë për dinosaurët gjatë asaj periudhe. Habitati i oqeanit mund të ketë luajtur një rol të rëndësishëm në diversifikimin dhe në evolucionin e tij të hershëm.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vajza e aktorëve Vincent Cassel dhe Monicca Bellucci është akuzuar së fundmi se ka bërë ndërhyrje kirurgjikale.

Qyteti i Los Anxhelosit ka vendosur të ndëshkojë të gjithë ata që organizojnë festa të mëdha duke mos ndjekur rregullat anti Covid.

Kitara e yllit të Rock and Roll, Elvis Presley u shit në ankand për 1.32 milionë dollarë. Kitara akustike Martin D-18 e vitit 1942, u ble

Shënojeni diku emrin Elina Zhengo pasi me siguri do ta dëgjoni shpesh në të ardhmen si një ndër atletet më premtuese në Europë.

Një foshnjë raportohet se ka lindur shëndoshë e mirë në Kinë, megjithese i ishte mbështjellë kordoni i kërthizës rreth gjashtë herë përre

Fotoreporteri Bilal Jawich ishte në shtëpinë e tij, në periferi të Bejrutit kur një shpërthim, i cili ka lënë të paktën deri tani mbi 100

Ujori është një nga ato shenjat e ndërlikuara që i jep më shumë rëndësi miqësisë sesa marrëdhënies në çift.

Hudhra njihet gjerësisht për përfitimet e mëdha shëndetësore.

Gazetari i njohur Alfred Lela ka pozuar nudo përpara aparatit fotografik, duke vendosur një gjethe përpara organit gjenital.

Shenjat astrologjike shpesh zbulojnë shumë sekrete rreth një personi.