Zbulohen specie të reja dinosaurësh

09/09/2019 - 21:15

Një lloj i ri dinosauri është zbuluar në Japoni dhe është skeleti më i madh i dinosaurëve që është gjetur ndonjëherë në vend. Studiuesit besojnë se kockat ndihmojnë për të shpjeguar origjinën dhe evolucionin e dinosaurëve në rajon. Skeleti i tyre u zbulua nën depozitat detare 72 milionë vjeçare në qytetin e Mukawa, ne rajonin e Hokkaido.

Mbetjet e para të dinosaurit u gjetën në vitin 2013, kur shkencëtarët zbuluan një bisht të përgjysmuar të zvarranikut. Gërmimet e mëtejshme gjetën një skelet gati të plotë, më i madhi i gjetur ndonjëherë në Japoni.

Hulumtimi gjithashtu sugjeron se paraardhësit e dinosaurit dukej se preferonin zonat bregdetare, një habitat i rrallë për dinosaurët gjatë asaj periudhe. Habitati i oqeanit mund të ketë luajtur një rol të rëndësishëm në diversifikimin dhe në evolucionin e tij të hershëm.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të gjithë sot kanë një jetë të mbushur me angazhime të shumta, që ndikojnë drejtpërdrejt në shëndetin e përgjithshëm tonin.

"Asnjëherë nuk e kam njohur vërtetë babanë tim. Ai ishte gjithmonë i dehur".

Një burrë ka vdekur pasi u sulmua nga një laraskë.

Ashtu si të gjithë partnerët nuk janë krijuar të barabartë, edhe shenjat nuk mund të jenë të tilla.

Gruaja e një trajneri boksi, Lulu Sosa, i kishte kërkuar ndihmë një personi që t’i gjente një vrasës me pagesë, pa e ditur që ky person i

Një tualet prej ari është grabitur nga Pallati Blenheim në Woodstock, Oksfordshire, në Mbretërinë e Bashkuar.

Po ju paraqesim 6 varëse, zgjidh atë që të pëlqen më shumë dhe zbulo çfarë lloj gruaje je.

Nëse zgjedh:

Nëse mund të quani guxim ndonjë gjë në jetë, mos e bëni më para se të mësoni historinë e Anjola Hamzajt.