Zbulohet anija 400-vjeçare!

25/09/2018 - 21:39

   Arkeologët kanë gjetur mbetjet e një anijeje në brigjet e Portugalisë duke theksuar se ky është zbulimi më i rëndësishëm nënujor në vend gjatë dy dekadave të fundit. 

Këshilli Bashkiak i Cascais, një qytet pranë Lisbonës, tha sot se anija e gjetur është rreth 400-vjeçare dhe kishte transportuar erëza midis Indisë dhe Portugalisë. 

Ekipi i shkencëtarëve beson se anija po kthehej nga India kur u mbyt diku midis viteve 1575 dhe 1625. 

Në vendin e mbetjeve të anijes u gjetën piper dhe guaska që u përdoreshin si monedhë në tregtinë e skllevërve dhe pjesët e bronzta të artilerisë. 

Gjatë gërmimeve paraprake, janë gjetur mbetjet e porcelanit që datojnë nga fundi i shekullit të 16 dhe fillimit të shekullit 17. 

Kryebashkiaku Carlos Carreiras tha për Guardian ky është një zbulim i jashtëzakonshëm që do të përforcojë identitetin kolektiv dhe vlerat e përbashkëta të tyre.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ky është i treti vit që “E Diela Shqiptare” zhvillon një ceremoni mirënjohje me mbështetjen e Bashkisë së Tiranës për qytetarë të ndryshë

Historia e dytë e “Ka një mesazh për ty” mund të ketë mendime pro dhe kundër, megjithatë ai ka ardhur në “E diela shqiptare”, për të shpr

Një burrë përfundoi në spital me një infeksion të rëndë në mushkëri, që dyshohet se i erdhi si pasojë e një vesi aspak të zakontë, sipas

Astrologët japin parashikime të ndryshme për shenjat e horoskopit.

2019-ta po afron dhe nëse ishit optimistë se do të jetë më i mirë se viti që po lemë pas, parashikimi i Nostradamus mund t’ju bëjë të ndr

Cristiano Ronaldo është futbollisti më i mirë në botë, përkrah Lionel Messi-t, dhe ka një reputacion të jashtëzakonshëm anembanë botës dh

Sipas ekspertëve, ka shumë mënyra të reja për të mashtruar.

Disa vite më parë Irene O’Shea ka humbur vajzën e saj për shkak të një sëmundjeje që lidhej me neuronet.

Një reporter lajmesh në Japoni u kap duke ekzagjeruar një raport mbi reshjet e borës, por doli zbuluar kur një banor vendas postoi fotot