Zbulohet asteroidi që mund të bëjë miliarder këdo në Tokë

30/10/2020 - 12:37

Shkencëtarët kanë zbuluar një asteroid gjigand që përmban mjaftueshëm metal sa për të bërë miliarder këdo në Tokë.

Ky trup hapësinor i emërtuar "Psyche 16" ndodhet 370 milionë kilometër katrorë larg planetit tonë dhe është një nga objektet më të rënda në sistemin tonë diellor.

Përmes teleskopit hapësinor "Hubble", shkencëtarët panë më nga afër këtë asteroid, që besohet se vlen 1000 triliardë dollarë.

Shumica e asteroideve janë prej shkëmbi dhe akulli, por "Psyche 16" është i përbërë prej metali të dendur, dhe që ekspertët besojnë se janë mbetjet e një planeti në fazat e hershme të krijimit të tij.

Duke vijuar të njëjtën logjikë, studiuesit thonë se ky planet u shkatërrua nga një përplasje e fortë me një objekt tjetër të madh, duke lënë pas copa metalike, që është forma aktuale, dhe që orbiton midis planetëve Mars dhe Jupiter.

Ekzistenca e asteroidit "Psyche 16" është zbuluar në mesin e shekullit të XIX, por përbërja e metalit është mësuar nga vëzhgimet e fundit përmes teleskopit hapësinor. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Melania Trump po dekoron për Krishtlindje Shtëpinë e Bardhë për herë të fundit.

Ngritja “raketore” Elon Musk mes njerëzve më të pasur të botës, vazhdon pa ndalim.

Një truk shumë praktik me lëvoren e bananes mund të bëjë mrekulli për këmbët tuaja.

Para dy netësh u mbajt ceremonia e “American Music Awards”, që mblodhi disa nga emrat më të njohur të muzikës botërore.

Një kirurg në Arabinë Saudite ka vdekur në dhomën e operacionit të spitalit ku do të kryente një procedurë ortopedike, njoftonin mediat v

Një taksist në Turqi ka bërë një gjest që jo shumë njerëz e bëjnë, pasi gjeti një sasi të konsiderueshme parash në automjetin e tij.

Periudha e vështirë është gati të mbarojë për pothuajse gjysmën e shenjave të zodiakut.

Këngëtarja shqiptare, Zajmina Vasjari mbetet një nga femrat më tërheqëse të showbiz-it shqiptar.

Përse vijojmë të dezinfektojmë sipërfaqet nga frika e koronavirusit kur e dimë se ai qëndron në afër?

Një burrë që vrau gruan e tij u tha policëve, se ajo nuk ishte e lumtur pasi ai nuk dukej aq mirë sa ajo.