Zbulohet fabrika e bandës kriminale, shpëtohen 6 punëtorë nga kushtet e mjerueshme

21/02/2020 - 14:29

Një operacion sekret nga policia spanjolle ka mundur të shpëtojë gjashtë punëtorë të bllokuar në kushte të mjerueshme, në një fabrikë për përpunimin e kanabisit dhe duhanit, e fshehur nën një fshat malor.

Imazhet të publikuara nga efektivët tregojnë se ata hyjnë në bunkerin rreth katër metra nën sipërfaqen e tokës dhe shpëtojnë gjashtë evropianë lindorë që punonin dhe flinin brenda tij.

Një nga drejtuesit e dyshuar thuhet se ishte një i arratisur britanik, i cili nuk u kthye në qelinë e tij të burgut në Mbretërinë e Bashkuar pas një lirimi të përkohshëm.

Punëtorët e fabrikës, bunkeri i të cilëve ishte fshehur nën një kontejner transporti brenda stallave afër Kosta del Sol, dyshohet se “u lanë të vdisnin” nga shefat e tyre, para se të zbuloheshin.

Detektivët kanë zbuluar se furnizimi i oksigjenit për ta ndërpritej kur gjeneratori me naftë pushonte së punuari. Fabrika ndodhet në Monda, Malaga, jo larg nga Marbella, ku prodhoheshin 13.500 cigare në një orë! 

Policia shprehet se banda kriminale që qëndron pas fabrikës së paligjshme të cigareve ishte formuar kryesisht nga shtetas britanikë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një histori rrëqethëse vjen nga Irlanda e Veriut, për shkak të koronavirusit.

Një nga kamerierët e mbretëreshës Elisabeth II është infektuar me koronavirus.

Presidenti Donald Trump thotë se nuk do të mbështesë ligjin për sigurinë e Princit Harry dhe Meghan, të zhvendosur nga Kanada për në SHBA

Një ngjarje e trishtë ka ndodhur në Villaguattera di Rubano, në zonën e Padovës, ku një 54-vjeçar i dha fund jetës të shtunën në mëngjes,

Modeli shqiptar Rolando Lekaj, jep një lajm të mirë për shqiptarët, që po luftojnë prej javësh me koronavirusin.

Prezantuesi dhe kantautori i njohur, Ardit Gjebrea, iu bashkua nismës së Bashkisë së Tiranës për të ndihmuar familjet në nevojë.

200 mijë euro vetëm e vetëm për t'u kthyer në vendlindjen e tij.

Prej më shumë se dy javësh, vendi ynë është mbyllur si pasojë e përhapjes së Covid-19.

Në këto ditë izolimi, kur të gjithë qytetarët e Kosovës qëndrojnë në shtëpi, në Suharekë kanë gjetur një mënyrë mjaft interesante për të

Nga sot nis llogaritja verore e kohës, ndërkohë që keni humbur një orë nga gjumi juaj.