Zbulohet në det krateri i një objekti qiellor

11/06/2019 - 22:42

Zbulohet krateri i një asteroidi në Skoci që është përplasur me tokën 1.2 miliardë vjet më parë. Sipas gjeologëve britanikë të Oksford dhe Aberdeen, objekti qiellor mendohet se ka pasur një diametër prej jo më shumë se 1 km dhe ka ndodhur kur ishulli ishte një hapësirë toke e thatë me vendndodhje pranë ekuatorit.

Krateri i zbuluar ndodhet në detin e Skocisë, në rreth 200 m thellësi dhe sipas studiuesve bëhet fjalë për asteroidin më të madh që ka goditur ndonjëherë Britaninë e Madhe. Shenjat e përplasjes antike ishin vërejtur që në vitin 2008, por vetëm tani është identifikuar vendi i saktë ku ka ndodhur impakti dhe që mbart gjurmët e tij.

Mendohet se përplasja ka ndodhur me një shpejtësi rreth 61 mijë km/orë dhe studime të mëtejshme mbi përbërjen e shkëmbinjve në atë zonë do të bëjnë të mundur të zbulohet më tepër mbi prejardhjen e trupit qiellor që goditi Tokën.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Aktori i filmit Godfather, Gianni Russo ka treguar se si Marilyn Monroe ia mori atij virgjërinë, kur ai ishte 15-vjeçar dhe ajo ishte 33

Peshkatarët në Australi janë përballur me një situatë të pazakontë, teksa ishin duke peshkuar në det.

Seriali i njohur i viteve 90-të “Beverly Hills” shumë shpejt do të nisë të transmetohet pasi 10 seritë e para të tij janë gati.

Mëngjeset nuk mund të kenë kuptim pa një filxhan kafe të ngrohtë. Por ka një fakt, nuk duhet ta konsumoni përpara orës 9:30 minuta.

Bregdeti shqiptar është mjaft tërheqës edhe për biznesmenë dhe figura të larta shtetërore në mbarë botën.

Pas pesë vitesh në gjendje kome ku gruaja i shërbente plot 20 orë në ditë, është zgjuar një burrë nga Kina.

Jeta në çift do të ishte më e thjeshtë nëse do të kishim një libër me përgjigjjet e gatshme për çdo situatë të vështirë që hasim gjatë ma

Një djalë 8-vjeçar gjerman i mori makinën nënës së tij dhe eci me 140 km/h përgjatë një autostrade.

Fotoja e një peshku me dy gojë u bë menjëherë virale, pasi u postua nga një grua në SHBA, e cila e kishte kapur në Nju Jork.