Zbulohet një lloj i ri gjarpri vdekjeprurës, ja ku fshihet

17/07/2018 - 13:56

Një specie e re vdekjeprurëse e gjarpërinjve helmues është zbuluar në Australi. Bryan Fry, nga Universiteti i Queensland, po drejtonte një ekip biologësh në kërkim të gjarpërinjve të detit, kur ata panë gjarprin afër qytetit Weipa.

 

Gjarpëri “lara-lara” është nga racat nëntokësore, i zi me unaza të bardha që zakonisht fshihet nën shkëmbinj, trungje dhe ekziston kryesisht në Australi.

Ai ka një pickim helmues. Simptomat tipike që jep pickimi përfshijnë dhimbje në vende të caktuara, ënjtje të vendit të plagës dhe nyjeve përreth, ndjesi shpimi dhe mpirje të gjymtyrëve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është publikuar këtë të diel bashkëpunimi mes këngëtares Dafina Zeqiri dhe reperit Noizy.

Në rubrikën “Ka një mesazh për ty” në programin “E diela Shqiptare”, Gentiana kishte ardhur për ti dhënë një mesazh nënës së saj pasi pre

Që Roma është një qytet romantik, për këtë nuk ka dyshime, ashtu sikurse nuk ka dyshime edhe për dashurinë që ka ky vend për futbollin.Gj

Një turist britanik, David Humphries, i cili ndodhej për pushime në Egjipt, ka humbur jetën, pasi është ndjerë keq në pishinën e resortit

E teksa bota mbarë respekton në 20 Tetor Natën e Hënës, Kina mendon përtej saj.

Është munduar që shpeshherë ta mbajë familjen e tij larg mediave dhe fotove në rrjete sociale, por siç duket këtë herë kryeministri Edi R

Arrestimi i Arkimed Lushaj ku shihej gati nudo në një dhomë hoteli, i mbuluar vetëm me çarçaf bëri xhiron e mediave.

Ndërkohë që Sali dhe Shpresa Lushaj, prindërit e këngëtarit Arkimed Lushaj që u arrestua pak ditë më parë, kanë qenë sot të ftuar në emis

Ëndrra e çdo femre është që të duket e re në çdo moshë, por një nënë e tre fëmijëve duket se e ka realizuar këtë dëshirë.

Një aksidenti i pazakontë është regjistruar të enjten rreth orës 18:30 në fshatin e vogël të Gütersloh në Gjermaninë Perëndimore.