Zbulohet planeti potencialisht i banueshëm

19/12/2012 - 16:23

SHBA - “Astronomët kanë zbuluar pesë planete të reja, midis tyre dhe një potencialisht të banueshëm pranë yllit të njohur Tau Ceti, ku shkencëtarët, gjysmë shekulli më parë kanë kërkuar sinjale të qytetërimeve jashtëtokësore”,- thuhet në një artikull të botuar në revistën “Astronomy & Astrophysics”.

Ylli Tau Ceti, në konstelacionin Cetus (HD 10700), ndodhet 11.9 vjet dritë larg nga Toka dhe është shumë i ngjashëm për nga parametrat e veta me Diellin. Shkencëtarët gjetën dëshmi të pranisë së një sistemi planetar të yllit.

Përveç kësaj, një nga planetet e Tau Cetit, periudha e rrotullimit e të cilit është 168 ditë, ndërsa masa sa 4.3 e asaj të Tokës, ndodhet në "zonën e jetës" - fushës ku ka kushte për ekzistencën e organizmave të gjalla.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

DASHI: Nuk ka rëndësi nëse e takoni në rrugë, në bibliotekë, në spital apo duke pritur në radhë, nëse i ofron diçka për

Ish-mbreti belg, Albert II, ka pranuar se është babai i një gruaje të lindur nga një lidhje jashtëmartesore pasi u detyrua të jepte një k

Meghan Markle dhe Kate Middleton kanë qenë vazhdimisht në qendër të vëmendjes së mediave për shkak të marrëdhënies me njëra-tjetrën.

Nga Italia, historitë e suksesshme të shqiptarëve si një dëshmi e integrimit të plotë të tyre në vendin fqinj, nuk janë të pakta.

Sipas një studimi të kryer së fundmi në Britani,  mosha e realizmit të qëllimeve dhe ambicieve konsiderohet 33 vjeç.

Policia holandeze zbuloi gjatë një koncerti rock-u vjedhjen e 30 telefonave celulare nga një person i cili i kishte fshehur në pantallona

Burime konfidenciale për "Daily Mail" kanë thënë se shkak për largimin e Princ Harry-t dhe Megan Markle nga pallati mbretëror është nëna

Një tjetër detaj i çuditshëm është duke qarkulluar në rrjetet sociale, ku kryefjala është padyshim aksidenti tragjik i legjendës së baske

Bryant la pas 3 vajza, një prej tyre vetëm 7 muajshe si edhe bashkëshorten Vannesa.

Kinematografët shqiptarë Samir Luma dhe Fejmi Dauti janë fitues të çmimit për kinematografi më të mirë për filmin dokumentar “Toka e mjal