Zbuloni 7 sekretet për të pasur një shëndet të përsosur

10/10/2019 - 20:54

Kur vjen puna tek shëndeti njerëzit hasin në vëshitësi. Kjo sepse disa nuk dinë të ruajnë ekuilibrat për një shëndet normal, disa mundohen dhe nuk ia arrijnë dot, ndërsa ne po ju sjellim 7 hapat se si mund të keni një shëndet të përsosur.

1- Për të jetuar një jetë të shëndetshme duhet të hiqni dorë nga të gjitha zakonet e këqija që mund të keni fituar gjatë rritjes. Këto zakone të këqija përfshijnë pirjen e duhanit, konsumimin e tepërt të alkoolit, ngrënien e ushqimeve jo të shëndetshme dhe indulgjencat e tjera të tilla jo të shëndetshme. Kjo mund të tingëllojë lehtë në letër, por nuk është ashtu. Meqenëse trupi juaj është mësuar tashmë me këto substanca, do të pësoni disa efekte anësore si migrena para se t’i braktisni plotësisht ato. Çelësi është që të hiqni dorë ngadalë. Filloni duke ulur rregullisht konsumin e tyre deri sa të hiqni dorë plotësisht.

2- Qëndro larg Diellit. Shumë njerëz nuk duan asgjë më shumë se diell të mirë në një pasdite të nxehtë vere. Megjithatë, është mjaft e rrezikshme, veçanërisht për njerëzit me lëkurë të ndjeshme. Njerëzit me lëkurë të ndjeshme kanë sasi të ulët të melaninës në trupin e tyre. Ekspozimi i drejtpërdrejtë në rrezet e diellit për periudha të gjata jo vetëm që vret qelizat e lëkurës, por gjithashtu rrit shanset që ai person të marrë kancer të lëkurës. Mos harroni, dëmtimi i lëkurës është i pakthyeshëm.

3- Hani shëndetshëm. Asgjë në këtë listë nuk është aq e rëndësishme sa dieta juaj. Ashtu si një makinë ka nevojë për karburant të pastër, sepse karburanti i ndotur shkakton komplikime afatgjata, ushqimi është lënda djegëse e "motorit" tuaj. Sigurohuni që të hani si duhet. Ndaloni ushqimin e shpejtë nga racioni juaj ditor dhe provoni me shumë ushqime natyrale. Kombinimi i ushqimeve të shpejta dhe sodeve është kontribuesi i vetëm më i madh i mbipeshës në botë, prandaj shmangeni atë. Hani perime dhe fruta rregullisht.

4- Bëni aktivitet fizik. Mjedisi modern i punës është një nga arsyet kryesore pse gjithnjë e më shumë njerëz po shkojnë drejt një jete jo të shëndetshme sot. Rutinat e përditshme të shumë njerëzve përfshijnë hyrjen në makinë, vajtjen në punë, ulur në një karrige të ndezur në ekranin e kompjuterit tërë ditën, kthimin në makinë në fund të ditës, vajtjen në shtëpi dhe uljen në divan para. Kjo është një mënyrë jetese jo shumë e shëndetshme, prandaj shtoni më shumë aktivitet fizik në ditën tuaj.Bashkohuni në një palestër, ecni për distanca të shkurtra në vend që të vozitni, vini vërdallë në zyrën tuaj gjatë orarit të punës, merrni një biçikletë për të hipur kur mundeni ose shkoni në not rregullisht për të larguar dhjamin e tepërt dhe për të mbajtur atë nivel normal rrahjet e zemrës.

5- Njihni gjenet tuaja. Linja e gjakut tuaj familjar është një nga kontribuesit më të mëdhenj për të kuptuar se kush jeni ju si person. Ju duhet të zbuloni nëse ka ndonjë sëmundje që përshkon familjen tuaj dhe të kontrolloheni për të parë nëse keni ndonjë prej tyre.

Disa kushte, siç është kanceri, mund të trajtohen kur ato janë ende në fillimet e tyre. Në situata kur gjendja nuk mund të trajtohet, mund t'ju thuhet se si ta vendosni atë nën kontroll.

6- Pini sa më shumë ujë. Pini ujë rregullisht gjatë gjithë ditës për të pastruar trupin tuaj. Uji e mban zorrën tuaj të shëndetshme, trupin tuaj të hidratuar dhe lëkurën tuaj të shëndetshme. Një nga faktet më pak të njohura në lidhje me ujin është se është shumë e këshillueshme që të pini ujë kur zgjoheni në mëngjes. Ndërsa jeni duke fjetur gjatë natës, metabolizmi i trupit tuaj përdor pjesën më të madhe të furnizimit me ujë dhe kur zgjoheni në mëngjes, edhe pse mund të ndjeheni të etur trupi juaj në të vërtetë dehidrohet.

7- Plotësoni orët e gjumit. Në botën e sotme konkurruese të korporatave të gjithë dua të ecin në karrierë dhe të ngjiten më shumë se të tjerët. Si rezultat, gjithnjë e më shumë njerëz janë duke qëndruar në këmbë më gjatë ose duke vendosur orë shtesë në punë ose në shkollë. Gjumi është një pjesë e rëndësishme e rigjenerimit të trupit tuaj. 8 orë është koha e rekomanduar e gjumit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kjo e diel me kushte të favorshme të motit, gjeti disa nga durrsakët në plazh, duke shijuar detin e diellin.

Të lindësh e bukur nuk mjafton dhe të dukesh gjithmonë bukur është ëndrra e çdo gruaje.

Strijat ose shenjat e shkaktuara në lëkurë nga luhatjet e peshës janë një nga shqetësimet më të mëdha të një gruaje kur vjen puna tek par

Autoritetet shtetërore kanë marrë vendimin që duke nisur nga java e ardhshme në Spanjë të hapen klubet e natës dhe diskot, por nuk do të

Rasti i përdhunimit të 15-vjeçares në qytetin e Tiranës tronditi opinionin e gjerë publik duke sjellë një reagim të shpejtë nga shoqëria

Mbrëmja e maturës finalizon një kapitull të rëndësishëm të moshës më të bukur të jetës sonë, adoleshencës.

Ish-kapiteni i kombëtares shqiptare si rrallëherë më parë ka publikuar një peticion i cili ka lidhje me Reformën Zgjedhore, e cila është

Sipas një studimi të fundit, supozohet se tullacët mund të jenë më të rrezikuar të vdesin nga koronavirusi për shkak se disa hormone mash

Problemi i të qenit kriminel është se kur merr objekte që nuk të takojnë, nuk ke asnjë siguri nëse dikush dëshiron të t’i marr ato.

Dje u marshua në sheshin “Nënë Tereza” në Tiranë kundër abuzimit dhe përdhunimit të fëmijëve. Një numër i madh i qytetarëve iu bashkuan k