Ndahet nga jeta Kiço Fotiadhi, zëri emblematik i RTSH

18/09/2014 - 08:54

Tiranë, 18 shtator-Kiço Fotiadhi, spikeri i parë i lajmeve në RTSH, ka ndërruar jetë dje në moshën 74 vjeçare në shtëpinë e tij në Tiranë, pasi vuante nga një sëmundje e rëndë.

Fotiadhi, gazetar i njohur shqiptar, ka dhënë emisionin e parë të lajmeve në historinë e saponisur të Televizionit Shqiptar. Ai është dekoruar nga ish-Presidenti i Republikës, Bamir Topi, me Urdhrin "Naim Frashëri" i Artë me motivacionin: "Protagonist i shquar i ekranit televiziv, promovues i eventeve me rëndësi kombëtare, gazetar i njohur novator".

Radiotelevizioni Shqiptar ditën e sotme do të zhvillojë homazhe për nder të Kiço Fotiadhit.

Karriera e Kiço Fotiadhit

Më 13 mars të vitit 1963 Fotiadhi dha për herë të parë lajmet në studion e parë televizive ku qëndroi deri në vitin 1994. Atëherë ishte vetëm 23 vjeç dhe studionte për aktrim, por thirrja për t'iu përkushtuar televizionit e ndau përfundimisht nga rruga e artit. Zëri i tij ishte bërë tashmë i njohur nëpërmjet valëve të Radio Tiranës, që atëherë quhej, Radio Difuzioni, që në 1959 ku ai punonte si bashkëpunëtor. Gjatë 30 viteve të karrierës së tij gazetareske, ai arriti të hynte në çdo familje shqiptare duke lënë si gjurmë të paharrueshme, zërin dhe portretin e tij.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: